Zadbana broda vs błędy w pielęgnowaniu – czego unikać?

Zadbana broda

Postanowiłeś dołączyć do grona dumnych posiadaczy bujnego zarostu? Chcesz prezentować się świetnie w każdych warunkach? Zadbana broda okaże się celem, który zrealizujesz pod warunkiem, że nauczysz się podstaw pielęgnacji. Wielu z nas – nawet doświadczonych brodaczy – popełnia błędy wynikające choćby z niewłaściwego doboru kosmetyków czy złych nawyków.

Bądź mądrzejszy, dzięki doświadczeniu innych. Odkryj 6 pułapek, które czyhają na brodatych gentlemanów i pozbądź się niepotrzebnych nerwów, jeszcze zanim zadbana broda zagości na Twojej twarzy na dobre!

1.Myjący kosmetyk jako zbędny wydatek dla zadbanej brody

 

Mężczyzna myjący brodę
Źródło: bombayshavingcompany.com


Nowy szampon do włosów przyciąga zapachem morskiej bryzy, a do tego świetnie nawilża… Aż kusi, żeby użyć go również na swojej zadbanej brodzie. Nic dziwnego, że często decydujemy się na taki ruch. Zanim i Ty go wykonasz, weź pod uwagę, że włosy na Twojej głowie i twarzy bardzo się od siebie różnią. Włosy na brodzie są prawie dwa razy grubsze, a do tego bardziej kręcone. W rezultacie wymagają nieco innego traktowania.


Wyposaż więc łazienkową półkę w specjalny kosmetyk, by zapewnić jej najlepsze warunki do rozwoju. Szampon do brody, w przeciwieństwie do wielu specyfików dedykowanych włosom, ma prosty i naturalny skład (nie zawiera np. soli ani parabenów). Dzięki temu zapobiega wysuszaniu brody i skóry twarzy, nie blokując produkcji sebum. W efekcie możesz cieszyć się lśniącym, zdrowym zarostem!

Stosując taki szampon, dokładnie oczyścisz zadbaną brodę z resztek jedzenia i brudu. Kosmetyk ma lżejszą konsystencję niż zwykłe szampony, dlatego wnika głęboko w strukturę włosa. Bez problemu dociera również do skóry skrytej pod gęstą brodą i usuwa z niej wszystkie zanieczyszczenia. Lekki specyfik pomaga też zapanować nad niesfornymi kosmykami w trakcie pielęgnowania brody. Skutecznie rozdziela włosy i nie powoduje ich kręcenia.

Jak dobrze używać szamponu do brody? Podczas porannego prysznica wmasuj specyfik w brodę i spokojnymi ruchami przecieraj każdy jej centymetr. Pozostałą pianę spłucz letnią wodą. Osusz brodę ręcznikiem i – najlepiej – poczekaj, aż wyschną samoistnie.

2.Zadbana broda a zderzenie z gorącym powietrzem

 

Wysuszona broda


Innym potknięciem brodaczy jest mechaniczne suszenie włosów na twarzy suszarką z gorącym powietrzem. Działanie odbija się negatywnie na zdrowiu i wyglądzie zarostu. 

Jeśli i Ty będziesz to robić notorycznie, doprowadzisz do drastycznego przesuszenia włosów i skóry schowanej pod warstwą ciężkiego, męskiego futra. A to sprawi, że zadbana broda przestanie być taka zadbana. Będziesz mieć do czynienia ze swędzeniem brody i widocznym łupieżem.

Przemawiają do Ciebie powyższe argumenty, ale mimo to czasem potrzebujesz suchych włosów „na już”? Da się zrobić. Pod warunkiem, że zapamiętasz jedną szczególnie ważną zasadę przy pielęgnowaniu swojej zadbanej brody – zawsze staraj się być delikatny! 

Po wytarciu włosów ręcznikiem, użyj suszarki z funkcją dmuchania zimnym strumieniem powietrza. Nie wystawiaj też mokrej brody na słońce, by uniknąć intensywnego nasłonecznienia. Twoja broda „podziękuje Ci” błyszczącym i zdrowym wyglądem, zamiast matowieć i słabnąć.

3.Czesanie zadbanej brody na mokro

 

Mężczyzna z mokrą brodą


Czesanie stanowi kolejną czynność, która może negatywnie wpływać na życie Twojej zadbanej brody, jeśli źle ją wykonasz. Jaki błąd najczęściej popełniają brodacze w tym przypadku podczas dbania o brodę? Szarpią wilgotne pasma włosów na twarzy szczotką albo grzebieniem!

Czesanie brody „na mokro” to jedno z najgorszych brodatych wykroczeń. Sprawia, że łuski keratynowe, czyli elementy zewnętrznej osłony łodygi włosów, drastycznie unoszą się i zaczynają odstawać. Przestają chronić włosy przed utratą wody, a także przed szkodliwym działaniem promieni UV. Efekt? Broda traci blask i staje się trudniejsza w układaniu.

Spieszysz się na spotkanie z kumplami, a Twoja zadbana broda dalej mokra i w nieładzie? W W ostateczności nie musisz czekać aż do wyschnięcia. Sięgnij po grzebień do brody z dużymi odstępami między zębami i delikatnie rozczesz całą warstwę włosów. Jeśli nie będziesz ich desperacko szarpał, uda Ci się zachować wszystkie w komplecie.

4.Szczotka do brody na równi z grzebieniem

 

Mężczyzna ze szczotką do brody


Wielu z nas miewa wątpliwości, jak poprawnie używać szczotki, a jak grzebienia. Już spieszę z wyjaśnieniem.

Szczotka służy do dbania o włosy i skórę twarzy. Jej używanie gwarantuje dobrą kondycję brody i łatwiejsze układanie. Gadżet pomaga też dodatkowo zadbać o prawidłowe ukrwienie twarzy pod zadbaną brodą, zapewniając optymalne warunki do rozwoju zarostu. To jeszcze nie wszystko! Szczotka ułatwia pielęgnację – pozwala pozbyć się martwego naskórka, gromadzącego się pod warstwą włosów, oraz uniknąć powstawania nieestetycznego łupieżu.

Broda tworzy na twarzy szczelną warstwę, przez którą nie dociera naturalne światło ani składniki odżywcze z kosmetyków. W ten sposób skóra traci dostęp do potrzebnych witamin. Szczotkowanie brody jest właśnie odpowiedzią na ten problem. Uaktywnia skórę i reguluje wytwarzanie się sebum, czyli naturalnej substancji odpowiedzialnej za nawilżanie naskórka.

Poza tym regularne używanie szczotki sprawia, że zadbana broda staje się też miękka w dotyku, co na pewno spodoba się niewiastom w Twoim otoczeniu!

Co natomiast z grzebieniem do brody? W przeciwieństwie do szczotki, grzebień służy do rozczesywania poplątanych włosów. Świetnie sprawdza się też przy stylizacji i układaniu brody. Drewniany grzebień pomoże okiełznać długą brodę. Zarost o konkretnej długości (mniej więcej powyżej 4 – 5 cm) zaczyna przecież żyć swoim życiem, swobodnie wykręca się na różne strony. Grzebień pomaga też dokładnie rozprowadzić balsam lub olejek na całej objętości włosów.

5.Nerwy, stres i nieprawidłowa dieta kontra zadbana broda

 

Smutny i zdenerwowany mężczyzna z brodą


Wielu Braci w Brodzie nie zdaje sobie sprawy, że właściwą pielęgnację należy wspomagać nie tylko z zewnątrz. Wzmocnienie organizmu przekłada się na odżywione i lśniące włosy – i te na głowie, i te na twarzy.

Jadłospis bogaty w składniki odżywcze (pochodzące m.in. z ryb, warzyw, nabiału, owoców) zagwarantuje właściwą dawkę witamin i minerałów, wzmacniającą włosy od cebulek aż po końce.

Na które składniki zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się zadbaną brodą? Na witaminę C, która i beta-karoten, który wspomaga naturalną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Oba składniki występują m.in. w marchwi, pomarańczy, szpinaku, natce pietruszki i brokułach.

Zwróć też uwagę na biotynę (witaminę B7), odpowiadającą za wzmocnienie włosów. Witaminę B7 znajdziesz np. w takich produktach mącznych jak mąka ryżowa lub pełnoziarnista, ale także w warzywach (np. w pomidorach, szpinaku) i orzechach (m.in. w ziemnych i migdałach).

Zadbana broda swoim wyglądem odwdzięczy Ci się również za regularne picie wody. Olejki do brody zdają egzamin, jeśli chodzi o nawilżenie włosów z zewnątrz. Przyjmowanie płynów pozwala wykonać tę samą pracę od środka.

Nerwy, stres i zmęczenie stanowią dodatkowy czynnik prowadzący do osłabienia kondycji zarostu. Pielęgnowanie Twojego zarostu powinno przebiegać w atmosferze spokoju i dobrego samopoczucia.

6.Zapuszczanie brody bez żadnej kontroli

 

Mężczyzna z długą brodą


Bywają sytuacje, że wizja długiej zadbanej brody całkowicie przesłania jasny ogląd rzeczywistości. Niektórzy zapuszczanie zarostu traktują jako proces, który należy przeczekać, a na końcu pojawi się upragniony efekt! Nieprawda. Pielęgnowanie swojej brody trzeba realizować od samego początku – czyścić, wzbogacać o składniki odżywcze, nawilżać z użyciem kosmetyków (np. olejków i balsamów), a także odpowiednio przycinać. Broda pozostawiona samej sobie będzie wyglądać jak nitki rozgotowanego makaronu.

Nawet jeśli chcesz, żeby Twoja zadbana broda prezentowała się całkowicie naturalnie, musisz jej w tym pomóc. W momencie gdy włosy na twarzy osiągną dostateczną długość, zacznij je przycinać. Najlepiej wybierz się do profesjonalnego barbera, który skróci brodę o kilka centymetrów, ustali linię zarostu i nada mu odpowiedni kształt. Możesz też samodzielnie podjąć wyzwanie i chwycić trymer w swoje ręce!

Zadbana broda – sposób na epicki wygląd!


Broda nie lubi kompromisów – jej pielęgnacja wymaga czasu i zaangażowania. Skoro znasz już popularne błędy Twoich kolegów z brodatej ścieżki, wyeliminuj je ze swojego życia i działaj rozsądnie:

•Do mycia zadbanej brody stosuj szampon do… brody – specyfik o lekkiej konsystencji dokładnie oczyści włosy i skórę twarzy, a także zapewni im kompleksowe nawilżenie.

•Nie susz brody suszarką z gorącym powietrzem – najlepiej pozwalaj umytej brodzie samoistnie wysychać. Dzięki temu unikniesz przesuszenia włosów i skóry na twarzy.

•Nie czesz zadbanej brody „na mokro” – szarpanie jeszcze wilgotnych pasm szczotką lub grzebieniem sprawia, że włosy wypadają, a dodatkowo tracą ochronę przed utratą wody i promieniami UV.

•Używaj szczotki i grzebienia do brody zgodnie z ich przeznaczeniem – szczotka pomaga pielęgnować włosy i skórę twarzy, a grzebień ułatwia modelowania i stylizację brody.

•Nie zapominaj o zdrowej diecie i przyjemnym relaksie.

•Postaw na pielęgnowanie od samego początku – czyść, odżywiaj, nawilżaj i regularnie przycinaj, a Twoja zadbana broda nie przestanie Cię zadziwiać doskonałym wyglądem!

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium