Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy potrafi dać w kość – drapiesz się jak opętany, a ulga jest chwilowa? Zamiast zgadywać, czy to wina przesuszenia skóry głowy, łupieżu czy może alergii, warto poznać przyczyny i sposoby na pozbycie się problemu. Swędzenie skóry głowy może mieć wiele „twarzy”, ale na szczęście istnieją skuteczne metody, by je ujarzmić. Oto wszystko, co warto wiedzieć, zanim znów sięgniesz po szczotkę... tym razem nie do czesania, a do drapania!

Przyczyny swędzenia skóry głowy

 przyczyny-swedzenia-skory-glowy
fool.com

Swędzenie głowy to temat, który potrafi doprowadzić do szału. Niby nic wielkiego, a jednak człowiek cały dzień chodzi podminowany i w kółko się drapie, jakby próbował złapać niewidzialnego intruza. A ten intruz? Może mieć różne oblicza – od zwykłej suchości, przez alergie, aż po poważniejsze problemy dermatologiczne. Zobacz, dlaczego swędzi skóra głowy, co może spowodować tę nieznośną potrzebę drapania i jak rozpoznać winowajcę.


Szampon do włosów przeciwłupieżowy i normalizujący wydzielanie sebum DEPOT NO.102

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – kiedy sebum przejmuje kontrolę nad stanem skóry

Twoja skóra głowy nagle zaczyna się buntować? Przetłuszcza się szybciej niż frytki w fast foodzie, a przy tym swędzi i łuszczy się? To może być łojotokowe zapalenie skóry. Winowajcą jest nadmierna produkcja sebum, które tworzy idealne warunki dla namnażania drożdżaków. Efekt? Swędzące, zaczerwienione plamy i łuszcząca się skóra. Jeśli masz wrażenie, że na głowie nosisz niewidzialny hełm swędzenia – to może być właśnie to.

Atopowe zapalenie skóry – gdy skóra jest wiecznie niezadowolona

Atopowa skóra jest dość marudna. Za sucha? Swędzi. Za tłusta? Swędzi. Możesz odnieść wrażenie, że swędzi nawet na zmianę pogody. Jednak tak na poważnie, atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która często idzie w parze z alergiami. Skóra staje się wrażliwa, podrażniona, łatwo się przesusza, a każda nowa odżywka czy szampon mogą wywołać diabelską potrzebę drapania przez maksymalne uczucie swędzenia.

Stan zapalny – kiedy swędzi skóra głowy i woła o pomoc

Zaczerwieniona, piekąca i swędząca skóra głowy może być wynikiem stanu zapalnego lub poważniejszej choroby skóry wrażliwej i nie tylko. Może być to efektem infekcji bakteryjnej, podrażnienia po agresywnych kosmetykach albo reakcji na coś, co Twoja skóra zdecydowanie uznała za wroga. Drapanie pogarsza sytuację i świąd skóry głowy się nasila. W ten sposób roznosisz bakterie, więc jeśli czujesz, że skóra głowy płonie – lepiej działać niż czekać.

Łuszczyca – gdy skóra głowy postanawia się łuszczyć

Wyobraź sobie, że Twój skalp nagle postanawia pokryć się srebrzystymi łuskami na skórze głowy, które nie dość, że wyglądają jak z innej planety, to jeszcze niemiłosiernie swędzą. To właśnie łuszczyca, choroba autoimmunologiczna, która powoduje przyspieszony podział komórek skóry. Niestety, nie jest to problem, który znika po kilku myciach – wymaga konkretnego leczenia i cierpliwości.

Grzybica skóry głowy – nieproszony lokator

A może grzybica? Problem, którym jest grzybica skóry głowy, to sytuacja, w której na Twojej głowie rozgościły się nieproszone mikroorganizmy. Objawia się intensywnym swędzeniem, łuszczeniem, a czasem nawet miejscową utratą włosów. Może się zdarzyć, że złapiesz ją na basenie, w siłowni, a nawet przez dzielenie się szczotką do włosów. Więc jeśli swędzenie nie ustępuje, a skóra wygląda coraz gorzej – warto sprawdzić, czy to nie sprawka grzybów.

Reakcje alergiczne – gdy skóra mówi „NIE”

Nowy szampon, odżywka albo farba do farbowania włosów i nagle Twoja skóra głowy swędzi i zaczyna protestować? To klasyczna reakcja alergiczna. Składniki w kosmetykach mogą podrażniać skórę i powodować pieczenie oraz swędzenie. W najgorszym przypadku pojawia się nawet wysypka na skórze głowy po farbowaniu. Jeśli Twój naskórek tak reaguje po każdej zmianie kosmetyków – czas poszukać łagodniejszych produktów.

Suchość skóry i włosów – gdy głowie brak nawilżenia

Czasami przyczyna jest prosta – suchość skóry i włosów. Zbyt częste mycie, mocne szampony, suszarka na pełnych obrotach – to wszystko sprawia, że skóra traci wilgoć, a razem z nią komfort. Efekt? Swędzenie, uczucie ściągnięcia i łuszczenie. 


Serum do włosów i skóry głowy Pan Drwal Docent 100ml

Świąd skóry głowy – objawy, które mogą towarzyszyć swędzeniu skóry

 objawy-swedzenia-skory-glowy
insparya.it

Swędzenie skóry głowy to dopiero początek. Niestety rzadko kiedy pojawia się solo – zazwyczaj w pakiecie dostajesz jeszcze inne, równie irytujące objawy. Czasem to delikatne podrażnienie skóry głowy, a czasem prawdziwa katastrofa, której skutki widać na poduszce, szczotce i ubraniach. Jeśli swędzenie zaczyna się nasilać, a skóra wysyła sygnały SOS, warto sprawdzić, co jeszcze może się z nim wiązać.

Nic tak nie psuje nastroju jak nagły „opad śnieżny”, który okazuje się nie być efektem pogody, tylko Twojej skóry głowy. Swędzenie często prowadzi do łuszczenia się skóry, czyli małych, białych płatków, które osiadają na ciemnych ubraniach. To może być zwykłe przesuszenie, ale czasem oznacza łupież lub coś poważniejszego.

Jeśli masz wrażenie, że Twoja skóra głowy nagle stała się nadwrażliwa i reaguje na wszystko w nieprzyjemny sposób, to prawdopodobnie masz do czynienia z podrażnieniem skóry głowy. Może być efektem agresywnych kosmetyków, stylizacji na gorąco albo nadmiernego drapania (wiemy, że trudno się powstrzymać!). Skóra może być zaczerwieniona, piekąca, a nawet lekko bolesna.


Szampon do skóry wrażliwej Pan Drwal Docent 250ml

Ponadto przetłuszczająca się skóra głowy może być błędnym kołem. Im bardziej swędzi, tym częściej ją myjesz. Im częściej ją myjesz, tym bardziej skóra produkuje sebum, bo broni się przed przesuszeniem. Rezultat? Włosy wyglądają nieświeżo już kilka godzin po umyciu, a skóra nadal swędzi. Do tego może dochodzić swędzące uczucie „zapchania” porów na głowie.

Co ważne, jeśli po każdym myciu włosów w odpływie widzisz ich coraz więcej, może to być znak, że coś jest nie tak. Intensywne swędzenie często powoduje uszkodzenia skóry i osłabienie cebulek, co sprawia, że możesz dostrzec intensywniejsze wypadanie włosów. Może to być efekt stanu zapalnego, niedoborów lub niewłaściwej pielęgnacji.

Jak widać, swędzenie to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego zamiast bez końca się drapać, lepiej przyjrzeć się skórze głowy i znaleźć przyczynę – zanim problem wymknie się spod kontroli!


Naturalna odżywka do włosów Hanz de Fuko 237ml

Świąd skóry i łupież – postaw na odpowiednią pielęgnację skóry głowy

 odpowiednia-pielegnacja-skory-glowy
fashionbeans.com

Swędząca skóra głowy i łupież to duet, którego nikt nie zaprasza, ale i tak potrafi rozgościć się na dobre. Na szczęście nie jesteś na straconej pozycji – wystarczy dobrze dobrana pielęgnacja, żeby uspokoić skórę i przywrócić jej równowagę. Postaw na:

  • Dobry szampon – jeśli Twoja skóra głowy woła o pomoc, nie ignoruj jej i zacznij od zmiany podstawowego produktu – szamponu, którym możesz łagodnie umyć włosy i oczyszczać skalp. Zamiast agresywnych i zbyt drażniących detergentów wybierz coś delikatniejszego, najlepiej z ekstraktami roślinnymi, które pomogą łagodzić podrażnienia. Szampon do włosów w wersji nawilżającej lub przeciwłupieżowej to pierwszy krok do odzyskania komfortu. Dobrym przykładem jest między innymi Naturalny szampon do włosów Hanz de Fuko 237ml.
  • Dobra odżywka – jeśli myślisz, że odżywka to tylko kosmetyk odpowiedni dla włosów, czas zmienić podejście! Wiele odżywek działa także na skórę głowy – odżywiają, nawilżają i wspomagają jej regenerację. Warto wybierać lekkie, nieobciążające formuły, które nie zatykają porów, a jednocześnie pomagają walczyć z łupieżem i świądem, jak np. odżywka do włosów Layrite Moisturizing Conditioner 300ml.
  • Łagodzące formuły – niektóre składniki mają supermoce – aloes, rumianek, pantenol czy olejek z drzewa herbacianego to prawdziwi bohaterowie, jeśli chodzi o walkę ze świądem naskórka. Szukaj kosmetyków o kojącym działaniu, które nie tylko myją, ale i regenerują skórę głowy. Im mniej sztucznej chemii, tym lepiej! Wiele takich propozycji znajdziesz w sklepie Beardman.

Pamiętaj, że nieprawidłowa pielęgnacja może nasilić opisywane problemy, dlatego koniecznie już dziś przeglądnij swoją kosmetyczkę i wprowadź w niej niezbędne zmiany!


Szampon do włosów przeciwłupieżowy Masveri 250ml

Swędząca i sucha skóra głowy – domowe sposoby na ten problem skórny

 swedzaca-sucha-skora-glowy
northdallasderm.com

Czasami najlepsze rozwiązania kryją się nie tylko w sklepie, a w kuchni. Jeśli Twoja skóra głowy niemiłosiernie swędzi, warto również spróbować domowych metod. Proste składniki mogą skutecznie złagodzić dyskomfort i przywrócić równowagę skórze głowy.

Ocet jabłkowy – wcierka, która działa cuda

Brzmi dziwnie? Może i tak, ale ocet jabłkowy to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na uspokojenie swędzącej skóry. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i pomaga przywrócić właściwe pH skóry głowy. Jak zrobić wcierkę? Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:2, wmasować w skórę głowy i zostawić na kilka minut, a potem spłukać. W efekcie możesz liczyć na złagodzenie swędzenia, mniej podrażnień i bardziej odświeżoną skórę.

Aloes – kojący żel dla skóry i włosów

Aloes to prawdziwy superbohater, jeśli chodzi o nawilżenie. Możesz używać świeżego żelu aloesowego jako maseczki na skórę głowy – działa kojąco, zmniejsza suchość i regeneruje skórę. Wystarczy wmasować go w skórę, zostawić na 20 minut i zmyć delikatnym szamponem.

Olejowanie – nawilżenie w naturalnym stylu

Jeśli Twoja skóra głowy jest sucha jak papier ścierny, spróbuj olejowania. Olej kokosowy, jojoba czy oliwa z oliwek pomogą zatrzymać wilgoć i złagodzić swędzenie. Wystarczy nałożyć kilka kropel oleju na skórę głowy, zostawić na godzinę (albo na noc, jeśli masz czas), a potem umyć włosy delikatnym szamponem.


Odbudowująca odżywka do włosów Pan Drwal Docent 250ml

Skóra głowy swędzi nadal? Czas skonsultować się ze specjalistą!

 skora-glowy-swedzenie
alpecin.com

Jeśli mimo prób, zmian w pielęgnacji włosów i domowych eksperymentów, świąd skóry głowy wciąż daje się we znaki, czas na wizytę u specjalisty. Lekarz może zalecić skuteczne leczenie i wprowadzić leki, jeśli okażą się niezbędne. Pamiętaj, że swędzenie może być sygnałem, że problem jest poważniejszy i naprawdę wymaga profesjonalnego podejścia. Dlatego nie broń się rękami i nogami przed wizytą i jak przyjdzie odpowiedni moment, to potraktuj go jako czas, aby skonsultować się z dermtologiem. 

Kiedy warto iść do specjalisty?

Nie każde swędzenie wymaga interwencji lekarza, ale są sytuacje, kiedy nie ma co zwlekać. Powinieneś rozważyć wizytę, jeśli:

  • swędzenie trwa od kilku tygodni i nie ustępuje;
  • na skórze pojawiły się rany, strupy lub silne zaczerwienienia;
  • masz objawy infekcji, np. obrzęk, gorączkę, nieprzyjemny zapach skóry;
  • włosy zaczynają wypadać w większych ilościach niż zwykle.


Szampon do włosów American Crew Anti-Dandruff + Dry Scalp Shampoo 250ml

Problem z włosami i skórą głowy – kilka słów na koniec

Swędząca skóra głowy to problem, który potrafi solidnie uprzykrzyć życie. Niby to „tylko” swędzenie, ale kiedy zaczyna wpływać na codzienny komfort, nie ma co go bagatelizować. Kluczem do sukcesu jest znalezienie przyczyny i dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji.

Pamiętaj, że zdrowie skóry głowy i włosów idzie w parze – jeśli skóra głowy jest w dobrej kondycji, włosy będą wyglądały lepiej i rosły mocniejsze. Czasem wystarczy zmiana szamponu, domowa wcierka czy ograniczenie stylizacji na gorąco, by poczuć ulgę. A jeśli problem nie ustępuje? Nie bój się poprosić o pomoc dermatologa i staraj się nie unikać wizyty u niego jak ognia.

Najważniejsze – nie ignoruj sygnałów, jakie wysyła Ci skóra. Zamiast drapać się do upadłego, podejdź do tematu świadomie. Twoja głowa na pewno Ci za to podziękuje!

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium