Jeśli chcesz osiągnąć epickość na miarę doświadczonych Braci w Brodzie, spróbuj ogarnąć dobre zasady stylizacji brody. W pierwszej kolejności dopasuj do siebie najlepszy styl zarostu, a następnie dowiedz się, jakie kosmetyki warto stosować, żeby Twoja broda była Ci posłuszna każdego dnia!
Stylizacja brody - wybór typu zarostu
Czytaj również:
- Jak dobrać kształt brody do kształtu twarzy? Sprawdź!
- Jak przycinać brodę, żeby nie żałować?
- Jak zagęścić brodę? Checklista pielęgnacyjna
Każdy z nas stanął kiedyś przed wyborem stylu brody. A brodacze, którzy lubią zmiany na swojej twarzy, mierzą się z tym wyzwaniem częściej niż inni. Jeśli i Ty szukasz najlepszego zarostu dla siebie, chciałbym ułatwić Ci zadanie i pokazać kilka możliwości.
Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie każdy typ zarostu będzie pasował każdemu brodaczowi. Podczas gdy jedni cieszą się gęstym futrem lub konkretną długością brody, inni starają się wyhodować chociaż trochę włosów pod nosem lub na podbródku. Poza tym mamy też różne kształty twarzy, odmienne fryzury i style ubioru. To wszystko ma znaczenie.
Najlepiej postaw na taki styl brody, który podkreśli wszystkie Twoje atuty! Na początek zapuść delikatny zarost i na jego podstawie oceń szanse na wyhodowanie brody. Możesz zastosować metodę prób i błędów – przycinaj zarost według wybranego schematu i na sprawdzaj w lustrze, jak wyglądasz w konkretnej stylizacji brody.
Poniżej znajdziesz opisy kilku najbardziej popularnych stylów brody. Być może uda Ci się przetestować przynajmniej jeden z nich!
Style krótkiej brody
Jeśli chodzi o krótkie brody, dużą popularnością cieszy się tzw. Van Dyke. W tym stylu wąsy zbiegają się z brodą, tworząc okrąg wokół ust. Zaokrąglona całość dodaje męskości i podkreśla niepokorny charakter!
Równie efektownie prezentuje się Kozia bródka (ang. Goatee). Różnica tkwi w braku wąsów – okrągła broda rozciąga się na szerokość ust i przykrywa podbródek. Oba style świetnie pasują do kwadratowych twarzy. Łagodzą ostre linie i mocno zarysowane kości policzkowe.
Ciekawą opcją dla zwolenników krótkich bród jest zarost typu Kotwica. Styl charakteryzuje się dość cienkim wąsem odseparowanym od spiczastej bródki, która podkreśla kształt podbródka. Ten typ brody doskonale pasuje do okrągłych twarzy, ponieważ optycznie wysmukla krągłości.
Style długiej brody
Jeśli Twój wybór pada raczej na dłuższe brody, dobrym wyborem okaże się styl Ducktail, czyli kaczy kuper. Dolna część zarostu jest delikatnie zaokrąglona, przez co przypomina ogon kaczki. Okolice policzka oraz górna partia brody tuż pod wargą powinny być z kolei nieco krótsze, aby całość stylizacji brody wyglądała po prostu świetnie!
Jako posiadacz gęstego zarostu, możesz zdecydować się też na nieco pełniejszą brodę. Ciekawą opcją jest tzw. Hollywoodian, czyli styl odwołujący się do złotej ery filmu. Czym charakteryzuje się ten typ? Broda z niską linią policzkową rozciąga się na całą szerokość twarzy, jednak na wysokości podbródka łączy się z wąsami, tworząc koło wokół ust. Może występować w połączeniu z bokobrodami lub bez. Cechą szczególną jest także gładko ogolona szyja.
Możesz też postawić na jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań, czyli na pełną brodę (tzw. full beard). Oczywiście, pod warunkiem, że Twój organizm Ci na to pozwoli! Ten styl poznasz po charakterystycznym kształcie: broda zaczyna się od linii policzka i rośnie luźno w dół. Najczęściej łączy się z eleganckimi wąsami.
Różne style wąsów
Jeśli na początek wolałbyś spróbować z czymś mniej wymagającym niż stylizacja brody, możesz zapuścić tylko wąsy. Tutaj również masz do wyboru kilka sprawdzonych stylów, w których będziesz wyglądał naprawdę epicko.
Najbardziej standardowym rodzajem wąsów są tzw. cop stash, czyli dość wariant rozpowszechniony przez amerykańskich policjantów. To klasyczny styl, w którym wąsy przyjmują nieco trójkątny kształt i rozciągają się na całą szerokość ust.
Inną propozycją wartą uwagi jest tzw. pencil. Ten cienki wąsik zaczyna się nad jednym kącikiem ust i kończy na drugim. Od ciebie zależy, czy będziesz nosił go w postaci jednej ciągłej linii, czy podzielisz wąsy na dwie odrębne kreski.
W ostatnim czasie znów do mody powrócił także wąs podkręcony (tzw. handlebar), który swoim wyglądem przypomina oldschool'ową kierownicę. Wąsy charakteryzują się tym, że ich końce są wywinięte do góry i utrzymują się przy użyciu kosmetyków układających.
Stylizacja brody a odpowiednie kosmetyki
Bez względu na to, jaką kondycją cieszy się Twoja twarz, stylizacja brody pozwoli Ci podkreślić jej kształt i utrzymać ją w ryzach przez cały dzień. Żeby osiągnąć oba cele, nie musisz od razu obstawiać łazienki całym arsenałem produktów.
Wystarczy, że na Twojej półce znajdzie się porządny kartacz, olejek o ulubionym zapachu i jeden z balsamów do brody, który zadba o ujarzmienie wszystkich włosków.
Kartacz do brody dla ułatwienia stylizacji brody
Pierwszym produktem, po który koniecznie powinieneś sięgnąć w ramach stylizacji brody, czyli zaokrąglona szczotka do brody z naturalnego włosia dzika.
Wbrew pozorom rolą tego akcesorium nie jest zwykłe rozczesywanie włosów (to zadanie należy raczej do grzebienia do brody). Kartacz służy do kompleksowego dbania o zarost. Pozwala wyczesać brud i martwy naskórek, a także przyczynia się do wzrostu włosów, pobudzając krążenie krwi. To jednak zasługi typowo pielęgnacyjne.
W kwestii stylizacji brody kartacz może zdziałać inne cuda. Stosując go regularnie i z zaangażowaniem, rozprostujesz włosy na brodzie. W efekcie wydadzą się dłuższe i dużo bardziej uporządkowane. Porządne szczotkowanie zwiększy też objętość włosów, dzięki czemu broda nabierze konkretnego wyrazu.
Używając kartacza, możesz też rozłożyć swoją brodę równomiernie na całej szerokości podbródka. Taka opcja sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku facetów z rzadkim zarostem. Jeśli do nich należysz, z pomocą gadżetu bez problemu zasłonisz puste miejsca na twarzy. W ten sposób zyskasz pełny, kształtny zarost, pozbawiony widocznych dziur i ubytków.
Wybierając kartacz do brody, zwróć uwagę na rozmiar modelu, materiał wykonania, ale przede wszystkim na twardość włosia. Jeśli masz delikatny zarost, zbyt sztywna szczecina może podrażniać skórę. Z kolei zbyt miękkie włosie ledwo przedostanie się do skóry przez grubą warstwę brody, przez co nie spełni nawet połowy ze swoich funkcji podczas pielęgnacji i stylizacji brody.
Jesteś posiadaczem długiej i gęstej brody, a przy okazji „grubej skóry”? Sięgnij po porządną szczotkę z twardym włosiem. Z tej kategorii polecam Ci kartacz ZEW for men z poduszką pneumatyczną i wygodnym drewnianym uchwytem.
Jeśli planujesz z kolei dbać i układać swój zarost, ale jednocześnie nie chcesz podrażniać delikatnej skóry twarzy, wybierz produkt ze szczeciną o niskiej twardości. Taką propozycją jest np. kartacz Damn Good Soap, który tak samo dobrze spisuje się przy krótkich, jak i długich brodach.
Bez względu na to, który kartacz wybierzesz, ten przydatny gadżet pomoże nadać Twojej brodzie lśniący wygląd. Naturalne włosie dzika podczas masażu skóry aktywuje cebulki włosów i uruchamia proces wydzielania się sebum, czyli naturalnej odżywki. Z użyciem kartacza rozniesiesz substancję na całą długość brody, a ta stanie się miękka i błyszcząca.
Czytaj również:
- Jak dobrać kształt brody do kształtu twarzy? Sprawdź!
- Jak przycinać brodę, żeby nie żałować?
- Jak zagęścić brodę? Checklista pielęgnacyjna
Stylizacja brody z olejkiem
Zdrowe i błyszczące oblicze Twojego zarostu uzyskasz nie tylko dzięki kartaczowi. Niezbędny okaże się też olejek! Musisz wiedzieć, że bez pachnącego eliksiru nie obejdzie się dzisiaj żaden doświadczony Brat w Brodzie. Kosmetyk ma tak samo duże znaczenia dla pielęgnowania, jak i dla stylizacji brody.
Głównym zadaniem olejku jest nawilżenie i odżywianie skóry oraz brody. Dodatkowo kosmetyk zabezpiecza włosy przed działaniem różnych czynników zewnętrznych – m.in. słońca, wiatru, mrozu czy brudu. Najważniejszym atutem olejku jest chyba jednak jego zapach. Olejek otula brodę obłędnym aromatem i sprawia, że o wiele przyjemniej się ją nosi!
Dlaczego jednak stylizacja brody nie mogłaby się obejść bez olejku? Eliksir odpowiada za dogłębne zmiękczenie zarostu, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na jego układanie. Włosy stają się elastyczne i dużo bardziej podatne na działanie dłoni czy kartacza. Słuchają się swojego właściciela i dają się prowadzić!
Dzięki zawartości naturalnych olejów i lekkiej konsystencji, dzisiejsze eliksiry do brody mogą wpływać na Twój zarost od środka. Odpowiednio nawilżone włosy mniej chętnie odstają na różne strony. Jednocześnie nie wysychają i nie płowieją. W efekcie Twoje futro prezentuje się po prostu epicko!
Producenci olejków do brody przechodzą dzisiaj samych siebie. Oferują cały szereg kosmetyków o szerokiej palecie zapachów. Nie powinieneś mieć więc żadnych problemów z wyborem czegoś dla siebie, aby stylizacja brody była jeszcze bardziej udana. Bez trudu dopasujesz nuty zapachowe do obecnej pory roku czy własnego samopoczucia.
Moją propozycją jest polski olejek Horde Lumberjack. Niewielka butelka eliksiru kryje w sobie obłędne połączenie orzeźwiającej czarnej porzeczki ze świeżo ściętym świerkiem, doprawione dozą aromatycznych przypraw.
Inną pozycją wartą uwagi podczas stylizacji brody jest niepokorny olejek Pan Drwal Steam Punk. Bazą zapachu są nuty szyprowe. Otwierając butelkę, poczujesz m.in. lawendę, cynamon i czarny pieprz, następnie odrobinę kardamonu i goździka, które przechodzą w ciepłe aromaty cedru i paczuli.
Olejki to kosmetyki bardzo uniwersalne. Są niezwykle łatwe w obsłudze. Mają ciekłą konsystencję i bez problemu się je nakłada. Błyskawicznie się wchłaniają i nie powodują powstawania tłustego filmu na brodzie. W niewielkiej buteleczce mieści się więc samo dobro!
Balsam do brody, żeby ogarnąć bałagan
Ostatni w kolejce – chociaż niemniej ważny dla stylizacji brody – jest balsam. Ten kompleksowy kosmetyk z jednej strony delikatnie nawilża i odżywia zarost, a z drugiej pozwala na jej okiełznanie i nadanie odpowiedniego kształtu. I to bez potrzeby poświęcania długich minut na eksperymenty przed lustrem.
W składzie balsamu znajdują się oleje roślinne, a także inne cenne składniki. Masło kakaowe, masło shea, lanolina i wosk pszczeli zapewniają szereg przydatnych właściwości, a jednocześnie gęstszą konsystencję. Być może preparat nie wchłania się tak szybko jak olejek, ale zdecydowanie warto wklepywać go każdego dnia. Jego działanie koncentruje się typowo na włosach!
Przede wszystkim jednak zadaniem balsamu jest zapanowanie nad brodą. Obecnie producenci proponują dwa rodzaje balsamów – nawilżające i układające.
Kosmetyki z tej pierwszej grupy pozwalają delikatnie wymodelować brodę, chociaż w większym stopniu skupiają się na odżywianiu włosów. Balsamy nawilżające doskonale wygładzają krótkie zarosty i pomagają nad nimi zapanować, zapewniając jednocześnie w pełni zadbany wygląd.
Aby zagwarantować swojej brodzie potrzebne odżywienie, możesz wybrać balsam nawilżający ZEW for men o lekkim chwycie i obłędnym cytrusowo-drzewnym zapachu. Kosmetyk nabłyszczy Twój zarost i zapanuje nad nieposłusznymi włoskami.
Stylizacja brody o konkretnej długości i uzyskanie pełnej kontroli nad twardym zarostem okaże się skuteczniejsze z balsamami układającymi. Kosmetyki charakteryzują się dużo mocniejszym chwytem. Najczęściej zawierają znacznie większą ilość wosku pszczelego, który odpowiada za utrzymywanie brody w ryzach. Również odżywiają i nawilżają, a przede wszystkim – wygładzają wszystkie, nawet najbardziej niesforne włosy.
Balsam układający o mocnym chwycie to z kolei propozycja dla posiadaczy bród o konkretnej długości, a zwłaszcza z tendencją do kręcenia. W tej roli świetnie sprawdzi się np. balsam Captain Fawcett Booze & Baccy o zwartej, woskowej konsystencji. Ułoży brodę i otuli ją męskim zapachem tytoniu, chmielu i miodu z pomarańczą!
Każdy balsam dodatkowo tworzy na brodzie warstwę ochronną, która zabezpiecza zarost na długie godziny. Chroni włosy przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Z balsamem trzeba jednak postępować dosyć ostrożnie. Jego „przedawkowanie” prowadzi do przetłuszczenia włosów i zatyka pory w skórze. Lepiej więc nakładać niewielkie ilości.
Stylizacja brody z 3 kosmetykami - podsumowanie
Jak widzisz, nie musisz spędzać długich godzin przed lustrem, żeby Twoja broda przynosiła Ci powody do dumy! Wystarczy, że uzbroisz się w kartacz, olejek i balsam do brody.
•Kartacz – oprócz wielu innych korzyści - pozwoli Ci wyprostować włosy na brodzie, dzięki czemu stanie się wizualnie gęstsza i dłuższa. Szczotkując zarost regularnie, uda Ci się też zakryć wszystkie ubytki i rzadkie miejsca.
•Olejek otuli Twoją brodę oszałamiającym zapachem, któremu nie oprze się żadna niewiasta! A przy okazji nawilży włosy na twarzy, dzięki czemu staną się bardziej elastyczne i podatne na układanie. Broda będzie lśniąca i zdrowa.
•Wisienkę na torcie codziennej stylizacji brody stanowi balsam. Dzięki niemu zyskasz całkowitą kontrolę nad swoim zarostem. Bez problemu ułożysz brodę tak, że będzie prezentowała się epicko przez cały dzień!