Rodzaje brody – która z nich będzie Ci pasować?

Rodzaje brody – która z nich będzie Ci pasować?

Z zarostem jest jak ze stylizacją fryzur. Każdemu facetowi będzie pasować coś zupełnie innego. Jeśli nie masz pewności, jaki kształt brody będzie Ci pasować, to nie musisz się już martwić. Drogi bracie w Brodzie, oto przed Tobą kompendium brodowej wiedzy! W tym artykule dowiesz się, jakie rodzaje brody będą Ci pasować.

  • Aby odpowiednio dobrać pasujący Ci zarost, musisz dopasować go do kształtu twarzy.
  • Pamiętaj, że proces zapuszczania brody trochę trwa i na początku możesz nie osiągnąć pożądanego efektu.
  • Odpowiedni rodzaj zarostu podkreśli Twoje rysy.

 

Zacznijmy od początku — kształt twarzy

Wyróżniamy kilka podstawowych kształtów twarzy: owalną, okrągłą, kwadratową, w kształcie serca, trójkątną i prostokątną. To bardzo ważne, abyś znał swoje rysy — znacznie ułatwi Ci to dobranie rodzaju brody do twarzy, a zarost tylko podkreśli Twoje atuty. Tym właśnie jest dobrze dobrana broda. Rodzaje cięć poznasz za chwilę.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, spójrz na swoją twarz w lustrze i zwróć szczególną uwagę na podbródek, czoło i linię żuchwy. Odpowiednio dobrana broda pomoże Ci uwydatnić Twoje atuty, maskując przy tym niedoskonałości!

 

Rodzaje brody i ich dopasowania

Rodzaje brody zmieniały się dynamicznie na przestrzeni lat. Niegdyś nosili ją uczeni i mędrcy, których długie i pokaźne brody podkreślały ich dostojność, męskość i szlachectwo. Najwyższej rangi urzędnicy chińscy nosili ją, aby pokazać swą dostojność i gotowość do przywództwa. W latach 60. była symbolem luzu i wolności.

Dziś to atrybut każdego brata w brodzie. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz zapuszczać zarost, czy cieszysz się już pokaźną brodą mędrca, pomogę Ci odpowiednio dobrać kształt zarostu do twarzy. Oto przed Tobą rodzjae bród!

 

Delikatny zarost

Ben Affleck z zarostem typu 5'oclock shadow.

beardstyle.net

Część facetów decyduje się na ozdobienie swojej twarzy zarostem a'la five o clock shadow. Włosy są dobrze widoczne na twarzy, ale nie są bardzo gęste czy bujne. Swoją nazwę ten styl zaczerpnął od faktu, że gdy ogolisz swój zarost do zera rano, to o 17 będą widoczne już pierwsze odrastające włosy.

Delikatny zarost nosi Ben Affleck, David Beckham czy Gorge Clooney. Taki styl podkreśla rysy twarzy, dodaje elegancji i powagi. Świetnie prezentuję się na owalnych i kwadratowych rysach.

Aby Twój zarost zawsze dobrze się prezentował, zadbaj o jego nawilżenie. Pomoże Ci w tym olejek do brody Horde Lumberjack o obłędnym leśnym zapachu z nutami owocowymi.

Olejek do brody Horde Lumberjack.

Olejek do brody Horde Lumberjack

 

 

Garibaldi

Broda typu garbialdi.

beardresource.com

Nazwana po włoskim generale Giuseppe Garibaldim to broda, o pełnych kształtach Długa, szersza ku dołowi pomoże wyrównać rysy twarzy posiadaczom kształtu serca, prostokąta czy owalu. Choć sama broda może być puszczona wolno i dziko się rozrastać, kluczem są tu zawsze zadbane i ułożone wąsy.

Dlatego przyda Ci się odpowiedni wosk do wąsów. Moim faworytem jest ten od Percy Nobleman, o zwartej konsystencji i o zapachu paczuli i cedru.

Wosk do wąsów Percy Nobleman.

Wosk do wąsów Percy Nobleman

 

Kotwica

Broda typu kotwica.

www.qcnews

Nie ma tu szerszej analogii — ten typ zarostu ochrzczono "kotwicą", bo dokładnie tak wygląda. Zarost na brodzie łączy się z wąsami, przypominając ten element statku. Najbardziej rozpoznawalnym właścicielem tego rodzaju brody jest zdecydowanie Johny Depp. Dobrze wygląda na owalnych i okrągłych rysach, ponieważ optycznie wydłuża buzię.

Pamiętaj o regularym myciu brody. W tym celu przyda Ci sie porządny szampon Pan Drwal, o zapachu bourbonu. Produkt dobrze się pieni i rozprowadza, pozostawiając zarost czystym i odświeżonym.

Szampon do brody Bulleit Bourbon Pan Drwal.

Szampon do brody Pan Drwal Bulleit Bourbon 150ml

 

Van Dyke

Broda typu Van Dyke.

beardstyle.net

W tym stylu broda jest przeważnie krótka i spiczasta, wąsy zaś gęste i uniesione do góry w charakterystyczny sposób. Spopularyzowana w XIX. wieku przez malarza Antonhyego Van Dyke'a. Może przypominać nieco kozią bródkę, jednak istotnym elementem są tu bujne wąsy. Sprawdzi się na twarzach owalnych i trójkątnych, choć pasuje do większości rysów.

Chyba nikt nie przepada z ostrym i drapiącym zarostem. Aby zawsze był miękki i przyjemny w dotyku, regularnie sięgaj po odżywkę. Ta w piance od marki Reuzel wchłania się mgnieniu oka.

Odżywka do brody w piance Reuzel.

Odżywka do brody w piance Reuzel Wood & Spice 70ml

 

Kozia bródka

Broda typu goatee.

www.brio4life.com

Broda typu goatee może nieco przypominać kotwicę, jednak w tym stylu broda z wąsami się nie łączy. Zarost w głównej mierze koncentruje się na podbródku — jest krótki i spiczasty. Optycznie wydłuża twarz, więc sprawdzi się u osób z okrągłą czy prostokątną buzią.

Chcesz mieć gęsta i długą brodę typu goatee? Stosuj regularnie preparate od Angry Beards i obserwuj, jak rośnie jak szalona!

Środek na porost brody Angry Beards.

Preparat na porost brody Angry Beards Beard Doping 30ml

 

Ducktail

Broda typu Ducktail.

beardresource.com

Nasze typy brody nie byłyby kompletne, bez ducktailu. To dość uniwersalne cięcie zarostu — pasuje do długiej i krótkiej brody. Włosy są szersze po bokach i konsekwentnie zwężają się ku dołowi, przez co przypominają... ogon kaczki. Najbardziej pasuje posiadaczom owalnej bądź kwadratowej twarzy.

Aby Twoja broda zawsze prezentowała się epicko, staraj się czesać ją chociaż raz dziennie. Pomoże Ci w tym kartacza polskiej marki ZEW, który ma wygodny chwyt I wysokiej jakości włosie.

Kartacz do brody ZEW.

Kartacz do brody ZEW for men

 

Bokobrody

Broda typu bokobrody.

www.meer.com

Nasze typy brody zamyka bokobrody. Jeśli bokobrody nic Ci nie mówią, to z pewnością kojarzysz postać Wolverine'a. Bokobrody to intensywny zarost po bokach. Broda pozostaje ogolona lub ma minimalną ilość włosów. Zarost często ciągnie się aż do uszu. W tym stylu dobrze prezentują się twarze prostokątne i kwadratowe.

Aby bokobrody trzymał się w ryzach, stosuj balsam do brody, który odżywi zarost oraz nada mu odpowiedni kształt. Ja najchętniej sięgam po ten od Proraso. Ma lekki chwyt I dogłębnie nawilża.

Balsam do brody Proraso.

Balsam do brody PRORASO Wood & Spice 100ml

 

French Fork

Broda typu French Fork.

jawgiant.com

Broda typu French Fork, jak sama nazwa wskazuje, przypomina swym kształtem widelec. Rozchodzi się w połowie w dwie odrębne storny. Może być krótka, długa, kręcona lub prosta. Pasuje większości do większości rysów.

Do stylizowania takiej brody przyda Ci się dobry wosk. Dla Ciebie wybrałem ten od marki OAK, o mocnym chwycie, zwartej i kremowej konsystencji i obłędnym zapachu weitwiera.

Wosk do brody i wąsów Oak. 

Wosk do brody i wąsów OAK

 

 

Broda typu Balbo

Broda typu Balbo.

www.beard.org.in

Broda typu Balbo Beard stawia na objętość i gęstość. Nie jest to jednak zarost puszczony wolno, a dokładnie przycinany, aby uzyskać charakterystyczny kształt. Noś ją w parze z wąsami w kształcie piramidy lub podkręconymi do gory. Sprawdzi się u posiadaczy krótkich twarzy, takich jak kwadratowe, okrągłe czy diamentowe.

Aby Twój zarost Balbo zawsze dobrze się prezentował, zadbaj o jego odpowiednie nawilżenie. W tym celu przygotowałem dla Ciebie olejek od polskiej marki Cyrulicy o zapachu lawendy z kolendrą.

olejek do brody cyrulicy sailor.

Olejek do brody Cyrulicy Sailor Oil

 

Circle beard – okrągły kształt zarostu

Broda typu Circle Beard.

www.thebeardstruggle.com

Circle Beard to styl, w którym wąsy łaczą się z broad tworząc kształt koła. Przeważnie spotkasz je w formie nieco dłuższego zarostu. Taka broda mocno podkreśla rysy twarzy, więc sprawdzi się u osób z twarzą kwadratową, prostokątną lub owalną.

Taki zarost możesz podcinać samodzielnie, z użyciem odpowiednich nożyczek. Koniecznie sprawdź te od Bluebeards Revenge. Mają wygodny uchwyt, a wykonano je ze stali nierdzewnej.

Nożyczki do brody i wąsów.

Nożyczki do brody i wąsów Bluebeards Revenge

Jak często przycinać zarost, aby zachować jego kształt?

Krótki zarost, jak 5 o'clock shadow czy kotiwca wymagają zdecydowanie częstszych wizyt u barbera. Możesz także przycinać je samodzielnie z użyciem trymera czy maszynki. Krótka broda szybciej zyska niepożądany wygląd. Warto robić to co dwa tygodnie, a w niektórych przypadkach nawet i co tydzień.

Długa i pełna broda nie wymaga aż tak częstego podcinania. Tu w zupełności wystarczy podcięcie co dwa do czterech tygodni.

Czy wiesz już jak dopasować zarost do kształtu twarzy?

Mam nadzieję, że udało Ci się tu odnaleźć swój styl brody. Przygotowałem dla Ciebie najpopularniejsze rodzaje zarostu, dopasowane do krótkich i długich bród. Pamiętaj o regularnych wizytach u barbera, aby Twoja broda zawsze prezentowała się epicko.

Jak widzisz, dopasowanie brody do kształtu twarzy nie jest trudne. Znasz też już najpopularniejsze rodzaje bród. Unikaj nadmiernego golenia, jeśli chcesz zapuścić długi i bujny zarost. Niezależnie od rysów buzi masz w czym wybierać — od zarostu typu kotwica, po Van Dyke'a.

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium