Pierwszy tatuaż – co warto wiedzieć przed zrobieniem?

Mężczyzna z pierwszym tatuażem
Planujesz swój pierwszy tatuaż, ale nie do końca wiesz, jak się do niego przygotować? Nie tylko Ty zmagasz się z wątpliwościami przed premierową wizytą u tatuatora. Doświadczyłem tego na własnej skórze…

To naprawdę nic strasznego! Ani pod kątem planowania, ani samej sesji tatuażu i późniejszego życia z nową dziarą. Wystarczy, że podejdziesz do tego świadomie, a w tym pomogą Ci moje wskazówki.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • jak podejść do planowania pierwszego tatuażu
  • czy tatuaż boli
  • co wziąć pod uwagę przy wyborze tatuatora
  • w jakie kosmetyki do tatuażu warto się zaopatrzyć
  • jak się przygotować do wizyty w studio tatuażu

O czym musisz pamiętać, planując pierwszy tatuaż?

 

Mężczyzna z wytatuowanym ramieniem


Po pierwsze i najważniejsze – pamiętaj, że dziara na stałe wpisze się w krajobraz Twojego ciała. I pod warunkiem, że w którymś momencie nie zechcesz jej usunąć, pozostanie z Tobą przez całe życie. Jeśli decydujesz się zrobić swój pierwszy tatuaż, daj sobie czas na dokładne przemyślenie tematu.

Świeża dziara zabezpieczona odpowiednią folią, nie będzie od razu prezentować się najlepiej. To gojąca się rana, z której może wydsotać się nieco krwi, ropy i tuszu, więc na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Na tym etapie wiele zależy od Ciebie i jak bedziesz dbać o nową ilustrację. Przyda Ci się w tym celu solidny zestaw do mycia i nawilżania.

Zestaw do tatuażu Neba.

Zestaw do tatuażu Neba Mydło i Krem

 

Dobrze przemyśl wzór pierwszego tatuażu

 

Tworzenie projektu pierwszego tatuażu na ręce


Z doświadczenia wiem, że naprawdę warto nawet kilkanaście razy zastanowić się nad projektem dziary podczas przygotowania do tatuażu. Chyba nie chcesz, żeby nowy tatuaż zawiódł Twoje oczekiwania już na skórze? Mam dla Ciebie 3 proste rady, które pomogą Ci uniknąć rozczarowań:

Nie daj się ponieść chwilowej modzie. Wybór jednego wzoru tylko dlatego, że dany styl czy motyw jest aktualnie „na czasie”, może okazać się pułapką. Za kilka lat nikt nie będzie o tym pamiętał, a Ty zostaniesz z dziarą, która już dawno przestała Ci się podobać. 

Nie ulegaj presji znajomych, tylko zdaj się na swój gust. Pamiętaj, że to Ty będziesz żyć z tym tatuażem i patrzeć na niego przez większość czasu. 

Zastanów się, czy Twój pierwszy tatuaż ma jedynie zdobić Twoje ciało, czy też symbolizować coś szczególnego. Jeśli wybierasz wariant drugi, podwójnie przemyśl wygląd dziary, żebyś za chwilę nie szukał specjalisty od usuwania tatuaży.
 

Pamiętaj, że nowy tatuaż może, ale nie musi boleć

 

Tatuowanie w studio pierwszego tatuażu

 

Druga sprawa, która chyba na bardziej nurtuje debiutantów w świecie dziar, to pytanie: czy tatuaż boli? Nie chcę nikogo straszyć, a tym bardziej zniechęcać, ale tatuowanie może okazać się bolesne. Z tym, że każdy organizm reaguje inaczej – jeden może odczuwać delikatne kłucie, podczas gdy inny będzie zaciskał zęby. Musisz być na to przygotowany.

Intensywność bólu zależy m.in. od części ciała, którą wybrałeś do wytatuowania. Najbardziej bolesne są miejsca styku kości ze skórą, czyli np. kolana, łokcie, żebra, obojczyki. Zdecydowanie mniej będzie bolało tatuowanie fragmentów ciała z większą ilością tkanki tłuszczowej, m.in. ud, łydek, pośladków czy ramion.

Na ból w trakcie tatuowania wpływa też technika wykonywania tatuażu i sam wzór.
Jeśli decydujesz się na dużą dziarę z wypełnieniem maszynką, musisz liczyć się z wyższym poziomem bólu. Mało bolesny będzie z kolei niewielki tatuaż z samym obrysem, wykonany np. metodą handpoke, czyli poprzez ręczne nakłuwanie skóry igłą.

W łagodzeniu bólu po wykonaniu tatuażu pomoże Ci opowiednio dobrany krem, który załagodzi zaczerwienienia i nawilży dogłębnie nadszarpnięty po zabiegu naskórek. Koniecznie sprawdź ten od skin project z atomizerem!

Krem do tatuażu Skin Project

Krem do tatuażu Skin Project Tattoo Aftercare Spray

 

Wybierz tatuatora, który wykona Twój pierwszy tatuaż

 

Wykonywanie tatuażu w studio

 

Jeśli dopiero planujesz umówić się na dziaranie, musisz pamiętać, że to się nie wydarzy z dnia na dzień. Żaden tatuator – a zwłaszcza ten z grupy bardziej rozchwytywanych – nie wpisze Cię do kalendarza „na jutro”. Bądź przygotowany, że na swój pierwszy tatuaż będziesz musiał poczekać miesiąc, a może nawet dwa.

Nie decyduj się też na pierwszego lepszego tatuatora. Jeśli masz w głowie konkretny wzór, spróbuj znaleźć artystę, który proponuje zbliżoną stylistykę. Pomogą Ci grupy na Facebooku albo profile w social mediach (np. Pinterest i Instagram). Każdy tatuator ma własną kreskę i jeśli Twój pomysł nie będzie się wpisywał w jego styl, raczej ze współpracy nici.

Artyści-tatuatorzy najczęściej dysponują też swoimi projektami, które wrzucają do sieci i zachęcają do rezerwowania. Jeśli podoba Ci się określony styl, ale nie zależy Ci na konkretnym wzorze, zawsze możesz wybrać coś z dostępnej puli. Możesz liczyć na unikalny projekt, który ozdobi tylko i wyłącznie Twoją skórę.

 

Tworzenie projektu tatuażu

 

Kiedy trafisz już na odpowiednią osobę, która podejmie się wcielenia w życie Twojego wzoru, najlepiej umów się na wcześniejszą konsultację, żeby być pewnym przyszłej dziary. Wielu tatuatorów dość mocno współpracuje z klientem. Najpierw omawia pierwszą koncepcję, podsyła gotowy wzór do akceptacji i dopiero później zaprasza na dziaranie w studio.

Część artystów w temacie przygotowywania projektów idzie bardziej na żywioł i prezentuje opracowany wzór dopiero przed sesją nowego tatuażu. Takie podejście jest ok, pod warunkiem, że będziesz miał dostatecznie dużo czasu, żeby zapoznać się z każdą kreską i poprosić o wprowadzenie ew. poprawek.

Bez względu na to, czy poznasz swój pierwszy tatuaż wcześniej, czy zobaczysz go dopiero w studiu, zadbaj o to, żeby tatuator przyrównał jego rozmiar do planowanego miejsca na skórze. Artyści najczęściej korzystają z papieru samoprzylepnego, na który nadrukowują wzór, a następnie naklejają go na ciało.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Świeży tatauaż to nic innego, jak rana. Potrzebuje czasu, zeby się zagoić. W tym czasie pod folią przyklejoną przez artystę może pojawić się krew, osocze czy resztki tuszu. O ile niewielkie ilości tych susbtancji są normalne, jeśli zauważysz, że podczas gojenia tatuażu rana bardzo się sączy, pilnie skontaktuj się z tatuatorem.

Dlatego należy dbać o świeżą dziarę. Skóra w miejscu wykonania ilustracji będzie zaczerwieniona i opuchnięta. Przez pierwsze tygodnie unikaj długich kąpieli i postaw na szybkie prysznice. Smaruj i przemywaj tatuaż regularnie. Należy to robić nawet kilka razy dziennie.

Pierwszy tatuaż to spore wydarzenie. Wybierz swój tatuaż rozsądnie, sprawdzając przy tym, które miejsce na ciele może okazać się najbardziej bolesne. Każde tattoo studio poinformuje Cię przed i po dziaraniu o najważniesjzych rzeczach, jakie powinieneś wiedzieć. Świetnym pomysłem może być wymiana doświadczeń z osobą, która już posiada jakieś dziary.

Przygotuj się do pielęgnacji pierwszego tatuażu 

 

Smarowanie kremem pierwszego tatuażu
Źródło: medium.com


W przygotowanie do tatuażu włącz również temat pielęgnacji Twojej dziary. Artysta sam przygotuje Twoją skórę na proces dziarania, ale Ty możesz za to zaopatrzyć się w odpowiednie produkty - m.in. w mydło i krem do tatuażu - które mogą Ci się przydać zaraz po wyjściu ze studia.

Przez dwa tygodnie po zrobieniu Twój pierwszy tatuaż będzie się goić, więc będzie wymagał dużo uwagi. Na początku zetkniesz się z opuchlizną, zaczerwieniem i resztkami krwi. To norma. Twoim zadaniem będzie oczyszczanie i nawilżanie tatuażu, a tym samym przyspieszenie regeneracji skóry i zabezpieczenie świeżej dziary przed blaknięciem kolorów.

Na początku bardzo ważne jest regularne oczyszczanie tatuażu z resztek tuszu, krwi i brudu. W tym celu kilka razy dziennie przemywaj skórę letnią wodą z dodatkiem żelu lub mydła do mycia tatuażu. Najlepiej wybieraj kosmetyk o działaniu antybakteryjnym, które dodatkowo zmiękczają skórę i przyspieszają proces gojenia dziary.

Do delikatnego mycia pierwszego tatuażu sprawdzi się łagodne mydło Loveink Tattoo Soap. Bardzo dobrze oczyszcza skórę i chroni ją przed powstawaniem podrażnień. Dodatek srebra koloidalnego skutecznie walczy z bakteriami i grzybami.

Mydło do tatuażu Loveink

Mydło do tatuażu Loveink

Ważną rolę w pielęgnacji odgrywa też regularne smarowanie dziary. Dogłębne nawilżenie skóry pomaga zadbać o to, żeby Twój pierwszy tatuaż nie wysychał, a w efekcie nie tracił kolorów. Sięgając po kosmetyki dedykowane tatuażom, zapewnisz dziarze potrzebne witaminy i przyspieszysz proces gojenia.

Pierwszy tatuaż warto smarować kremem zawierającym panthenol i witaminę E. Z tego względu polecam Ci np. naturalny i wegański krem do pielęgnacji tatuażu Neba, który skutecznie przyspiesza regenerację naskórka. Dzięki regularnemu stosowaniu dziary nie bledną i pozostają wyraziste.

Krem do tatuażu Neba

Krem do tatuażu Neba

 


Chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji dziary z użyciem kremu? Przeczytaj również wpis - Czym smarować tatuaż? 3 rodzaje kosmetyków

Jeśli lubisz kompleksowe rozwiązania, możesz pójść w gotowy zestaw kosmetyków, który zapewni Ci wszystko, co potrzebne. Świetną opcją do pielęgnacji pierwszego tatuażu jest zestaw Easy Tattoo, który składa się z żelu do mycia i kremu z wygodnym aplikatorem.

Zestaw do tatuażu Easy Tattoo

Zestaw do pielęgnacji tatuażu Easy Tattoo


Oba kosmetyki dbają o świeże dziary – stymulują regenerację skóry, redukują swędzenie i zapobiegają powstawaniu podrażnień.

 

Przygotowanie do tatuażu – poznaj dobre praktyki

 

Odpoczynek przed wykonaniem tatuażu

 

Kiedy wizyta u tatuatora zbliża się wielkimi krokami, a kosmetyki czekają już na łazienkowej półce, na kilka dni przed odwiedzeniem studia tatuażu wciel w życie kilka zachowań, które sprawią, że będziesz dobrze przygotowany na spotkanie z igłą i tuszem.

Mam dla Ciebie 4 dobre praktyki, których warto przestrzegać przed wizytą u tatuatora:

1.Nie pij alkoholu przed tatuowaniem
– i nie chodzi mi tylko o to, żebyś nie szedł do tatuatora pod wpływem. Mam na myśli unikanie picia również dzień wcześniej. Alkohol rozrzedza krew i może doprowadzić do silniejszego krwawienia w trakcje sesji. A to z kolei może się przełożyć na „rozlanie” kolorów i konturów nowego tatuażu. 

2.Nie dziaraj się „na głodnego” – zadbaj o to, żeby przed wizytą w studio tatuażu zjeść konkretny posiłek. Dzięki temu Twój organizm będzie lepiej przygotowany na spotkanie z igłą, a Ty zamiast myśleć o jedzeniu, poczujesz się rozluźniony.

3.Nie opalaj się przed wizytą w studio tatuażu – plażowanie przed pierwszym tatuażem to kiepski pomysł! Wystawienie skóry na słońce może doprowadzić do jej podrażnienia, a nawet poparzenia. Na pewno kojarzysz to uczucie, kiedy nie możesz nawet dotknąć zaczerwienionej skóry. To wyobraź sobie teraz, że ktoś rzeźbi w niej igłą. 

4.Wyśpij się jak dziecko – brak wystarczającej ilości snu może spowodować, że w trakcie tatuowania będziesz nerwowy, co bardzo szybko przełoży się na spięcie wszystkich mięśni. Na wizytę u tatuatora zdecydowanie lepiej pójść całkowicie rozluźnionym!

 

Pierwszy tatuaż – podsumowanie 

 Wytatuowane ręcę

 

Jak widzisz, jest kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać przed zrobieniem pierwszego tatuażu. Jeśli tylko z odpowiednim wyprzedzeniem zapoznasz się z moimi wskazówkami, nie powinieneś się niczego obawiać! Pamiętaj: 

Daj sobie czas na wybór odpowiedniego projektu pierwszego tatuażu, żeby potem niczego nie żałować; 

Nastaw się, że wykonywanie tatuażu może boleć. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko, wybierz niewielki tatuaż na takiej części ciała, która ma najwięcej tkanki tłuszczowej. 

Znajdź tatuatora, który może spełnić Twoje oczekiwania w kwestii stylistyki wykonania tatuażu. Umów się na wizytę odpowiednio wcześniej. 

Jeszcze przed zrobieniem pierwszego tatuażu zaopatrz się w niezbędne kosmetyki. Mydło i krem do tatuażu przyspieszą gojenie i przyniosą Ci potrzebne ukojenie. 

Przed samą wizytą w studio tatuażu wciel w życie kilka dobrych praktyk, dzięki którym będziesz nie tylko dobrze przygotowany, ale też odpowiednio rozluźniony!

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium