Jak przycinać brodę, żeby nie żałować?

Jak przycinać brodę, żeby nie żałować?

Pewnie nieraz z zazdrością patrzyłeś na znanych brodaczy i ich brody o pokaźnych rozmiarach. Wcale się nie dziwię. Niektóre okazy wyglądają tak, jakby rosły bez żadnej ingerencji i same przybierały idealny kształt. Jednak to nieprawda.

Każdy zarost – krótki czy długi – potrzebuje porządnej pielęgnacji, a zwłaszcza regularnego podcinania. Nie musisz jednak za każdym razem umawiać wizyty w barber shopie. Dowiedz się, jak przycinać brodę, żeby zawsze wyglądała świetnie!

Przycinanie brody a formowanie kształtu


Czytaj również:Bez względu na to, czy chcesz mieć na twarzy krótki zarost, czy naprawdę dłuuugą brodę, na początek przyda Ci się wiedza, jak wyznaczyć linie brody, czyli linię policzków i linię szyi.

Mężczyzna z kształtną brodą


Chyba każdy, kto z dumą nosi miano Brata w Brodzie, zmagał się kiedyś z problemem nierówno przyciętej bryły brody i zna gorycz tej porażki. Obie kreski pozwolą Ci uniknąć problemu. Wytyczą granice, których powinna „trzymać” się Twoja broda, aby była kształtna i epicka.
 

Jak wyznaczyć linię brody przy policzkach?

 

Linia policzkowa to granica odcinająca górny fragment ogolonego policzka od fragmentu twarzy, porośniętego zarostem. W tym wypadku najpopularniejsze są trzy style, które możesz wybrać dla swojej brody. Chodzi o linię naturalną, niską lub wysoką.

Przycinanie brody a linia policzkowa
Wysoka linia policzkowa


Naturalna linia brody to krawędź wyznaczona przez Twoje ciało. Najczęściej ma ona dość nierówny charakter. Świetnie prezentuje się w przypadku konkretnych, bujnych bród, gdy znajduje się w połowie wysokości policzka. Jeśli tworzy w miarę równą linię, nie musisz się przejmować kwestią podgalania policzków. Przycinanie brody będzie wskazane dopiero wtedy, gdy zacznie wyglądać na „zapuszczoną”.

Masz raczej rzadką brodę na policzkach? W Twoim wypadku dobrze sprawdzi się niska linia policzkowa, usytuowana poniżej kącików ust. Dzięki temu możesz bez problemu ogolić górną część policzków i ukryć nierówną szczecinę. Linia brody usytuowana nisko na policzkach pomaga też wyeksponować okrągły lub podłużny kształt szczęki i nadać jej bardziej agresywny charakter. Niska linia wygląda dobrze jednak tylko z krótkimi brodami (do 5 centymetrów).

Wysoką linią policzków nazywamy z kolei linię brody, która zostaje wytyczona na wysokości lub powyżej kącików ust. Najczęściej jest prosta lub lekko zaokrąglona. Ten rodzaj krawędzi to najbardziej uniwersalna propozycja. Pasuje do każdego zarostu, jednak najlepiej prezentuje się w połączeniu z gęstą brodą. Jeśli niektóre fragmenty są przerzedzone, powinieneś pomyśleć o obniżeniu linii przez regularne przycinanie brody. 

Jak przyciąć brodę na szyi i wyznaczyć linię?

 


Czytaj również:Linia szyi to krawędź brody, która ogranicza jej bryłę u dołu i z boku twarzy.
Wizualna granica przebiega wzdłuż uszu – od wysokości skroni, po staw żuchwowy, aż do szyi. Wybór stylu linii szyi, aby przycinać brodę, jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku linii policzkowej. Powinieneś wziąć pod uwagę kształt twarzy, kondycję zarostu i indywidualne preferencje.

Linia szyi ułatwiająca przycinanie brody
Linia szyi

 

W praktyce w pierwszej kolejności musisz wytyczyć niewidoczną linię od krawędzi jednego ucha do drugiego, prowadząc ją przez żuchwę oraz szyję. Tak powstała granica stanie się podstawą do wyznaczenia kolejnych linii. Nada również brodzie konkretny kształt. Włosy, które znajdą się poza określonym obszarem, będziesz musiał regularnie podcinać.

W następnym kroku określ dwie pionowe linie wzdłuż uszu, prowadzące do krańca żuchwy. Boczne krawędzie pomogą „zamknąć” bryłę Twojej brody przy bokobrodach. Do dopełnienia całości brakuje jeszcze tylko stworzenia punktu łączącego linie pionowe z poziomą. A ponieważ powstałe miejsce styku może tworzyć bardziej ostry lub zaokrąglony kąt, możesz zdecydować, czy Twój zarost ma mieć raczej miękki, czy agresywny charakter.

Pamiętaj, sposób formowania brody to nasza decyzja. Staraj się jednak przestrzegać kilku wskazówek. Nie wyznaczaj linii szyi zbyt wysoko, ponieważ optycznie skróci brodę, wydłuży szyję i zniekształci proporcje Twojej twarzy. Pilnuj również, żeby fragmenty znajdujące się poza obrębem wytyczonych linii zawsze były ogolone. W innym wypadku będziesz wyglądał na zarośniętego.

Przycinanie brody – zrób to sam


Jeśli na tym etapie cała sprawa z przycinaniem brody wzbudza Twoje wątpliwości, zawsze możesz oddać się w ręce profesjonalisty. Na pewno za pierwszym razem mocno ułatwi Ci zadanie. Barber pomoże dobrać kształt brody do kształtu twarzy i wytyczy za Ciebie potrzebne linie. Jeśli jednak jesteś zdecydowany, żeby zrobić to samemu, przejdź ze mną przez cały proces krok po kroku.

Akcesoria do brody w ruch

 

Mężczyzna z nożyczkami do brody


Chcesz samodzielnie podjąć wyzwanie formowania brody? Uzbrój się w niezbędne narzędzia. Do wyznaczenia linii szyi i policzków przydadzą Ci się grzebień lub szczotka, trymer i nożyczki do brody. Nie wpadaj przypadkiem na pomysł, żeby te ostatnie wymienić na zwykłe nożyczki fryzjerskie. Są duże i zdecydowanie mniej poręczne. Przez przypadek możesz nimi uciąć nie tylko brodę!

Do wygolenia włosów poza obszarem wytyczonych linii świetnie posłuży Ci z kolei brzytwa z wymiennymi żyletkami. Pozwoli precyzyjnie wyznaczyć równą krawędź i – w przeciwieństwie do maszynek z kilkoma ostrzami – nie postrzępi Twojej brody. Dzięki niewielkiej, ergonomicznej konstrukcji ułatwia manewry przy samej skórze.

Formowanie brody przez rozczesanie

 

Czesanie brody z użyciem grzebienia
Źródło: growabeards.com


Na pewno zależy Ci na tym, żeby Twój zarost był przycięty równo i dokładnie. Przycinanie brody musisz więc zacząć od doprowadzenia jej do stanu, w którym będziesz mógł ocenić sytuację. Dokładnie umyj i osusz zarost, ale przede wszystkim zadbaj o porządne rozczesanie brody.

W tym celu sięgnij po grzebień, którym dokładnie rozdzielisz splątane włosy na twarzy. Sprawisz tym samym, że dużo łatwiej dadzą się modelować. Możesz też podejść do tematu nieco bardziej kompleksowo i przy okazji zapewnić brodzie dawkę potrzebnej pielęgnacji. Wykorzystaj do tego naturalny kartacz.

Zaokrąglona szczotka do brody nie tylko rozczesze brodę, ale też wygładzi ją, wyczesze martwy naskórek i sprawi, że włosy będą lepiej odżywione. W efekcie problemu uformujesz z niej odpowiednią bryłę i bez trudu zasłonisz wszystkie punkty z rzadkim zarostem.

Jak szczotkować brodę? Rozczesuj włosy od nasady aż po same końce.
Podróż szczotki rozpocznij od góry i prowadź ją w kierunku szyi. Następnie w drugą stronę – od brody w kierunku nosa. Na koniec wygładź całość dłonią i delikatnie naciągnij brodę. Dzięki temu uda Ci się zobaczyć miejsca, w których włoski wystają poza bryłę. 

Analiza wyglądu brody

 

Mężczyzna z brodą w odbiciu szyby


Dopiero po porządnym rozczesaniu brody możesz chłodnym okiem ocenić, które fragmenty brody wyglądają dobrze, a które wymagają natychmiastowego działania. Nie musisz przejmować się pojedynczymi włoskami, bo bez problemu uda Ci się je przygładzić z użyciem balsamu do brody. Jeśli jednak dostrzeżesz np. zbite i gęste kępki wystające poza kształt brody, będziesz musiał wyeliminować je z gry.

Włochaci intruzi najczęściej pojawiają się na kościach policzkowych, w okolicy wąsa i w punktach łączących przecinające się linie brody. U niektórych z nas irytujące kępki występują też pod dolną wargą lub na wysokości szyi. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, ale zwalczymy je tą samą bronią!

Jak przycinać brodę? Nożyczkami i trymerem

 

Przycinanie brody w barber shopie


Na kolejnym etapie zabierz się za konkrety, czyli przycinanie brody.

W przypadku brody, której długość nie przekracza 3 cm, sięgnij po trymer.
Wybierz odpowiednią nakładkę i skieruj ją na obszary wymagające przycięcia. Pamiętaj, aby manewrować przyrządem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Przycinanie brody najlepiej zacznij na wysokości szyi i prowadź trymer w stronę górnej części zarostu.

Przy dłuższych brodach trymer również świetnie spełni swoje zadanie, jednak tylko na kilku polach. Pozwoli Ci dokładnie wyznaczyć linię szyi i policzków. Sprawdzi się też do podgolenia policzków oraz wąsa. Używając trymera bez nasadki, bez problemu przystrzyżesz tych nieproszonych gości, którzy ciągle zakradają się w okolice ust.

Formowanie brody o znacznej długości nie obejdzie się jednak bez użycia nożyczek.
To one pozwolą Ci ujarzmić całość tak, aby przypominała zwartą bryłę. Chwyć nożyczki i staraj się trzymać je równolegle do brody. W ten sposób zadbasz o to, żeby w objęcia ostrzy trafiły wyłącznie odstające włosy. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nie stracić cennych centymetrów, skup się na włosach twarzy, a dół brody skróć delikatnie.

Ostatni sznyt z użyciem brzytwy

 

Podgalanie brody z użyciem brzytwy w barber shopie


Po wykonaniu pierwszych cięć, jeszcze raz przeczesz brodę szczotką lub grzebieniem. Sprawdź, czy któreś miejsca wymagają poprawy. Jeśli na tym etapie będziesz zadowolony z efektów, możesz przejść do kolejnego kroku. W innym razie ponownie sięgnij po nożyczki i dokonaj poprawek. Staraj się jednak nie ingerować w ustaloną już bryłę brody.

Na sam koniec zajmij się obszarem poniżej wytyczonej linii. Jak przycinać brodę na szyi? Z użyciem brzytwy usuń wszystkie partie włosów, które wykraczają poza kształt określony podczas formowania brody. Aby całość przebiegła szybko i bez podrażnień, zaopatrz się w kosmetyki do golenia.

Jak przycinać brodę? Podsumowanie w 5 krokach


Jeśli jesteś gotowy, żeby podjąć wyzwanie, nie pozostało Ci nic innego jak zacząć działać. W pierwszej kolejności zastanów się nad kształtem swojej brody i postaraj się wytyczyć teoretyczne linie szyi oraz policzków. Następnie przejdź proces w 5 krokach i ciesz się epicką brodą!

•Przygotuj szczotkę lub grzebień do brody, nożyczki do brody oraz trymer.

•Umyj i osusz brodę ręcznikiem, potem dokładnie rozczesz zarost, aby włosy dokładnie się rozdzieliły i stały bardziej podatne na układanie.

•Oceń wygląd swojej brody. Gdzieniegdzie ponaciągaj włosy, żeby zobaczyć pełnię kształtu. Nie przejmuj się pojedynczymi włoskami, wygładzisz je z użyciem balsamu. Skup się na brzydkich kępkach i rzadkich fragmentach.

•Krótką brodę lub obszary do 3 centymetrów przycinaj trymerem. W ten sposób możesz podciąć włosy na policzkach, przy wąsach i w okolicach ust. Długi zarost przycinaj nożyczkami do brody.

•Jeszcze raz przeczesz brodę i ewentualnie dokonaj ostatnich poprawek. Na koniec chwyć brzytwę i usuń włosy znajdujące się poza wytyczoną linią szyi.

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium