Jak dobrać kształt brody do kształtu twarzy? Sprawdź!

Jak dobrać kształt brody do kształtu twarzy

Broda potrafi dodać męskości! Nie myśl jednak, że samo zapuszczenie zarostu wystarczy, aby zgarnąć +1000 punktów do epickości. Żeby broda prezentowała się naprawdę dobrze, musisz dopasować ją do swojego wyglądu.

W pierwszej kolejności powinieneś dobrać kształt brody do kształtu twarzy. To wymagające wyzwanie pozwoli Ci wyznaczyć ramy swojej brodzie i mieć kontrolę nad każdym włosem na twarzy. Poznaj moje wskazówki, a łatwiej określisz, jaki rodzaj brody okaże się dla Ciebie idealny.


Kształt brody - pierwsze kroki

 


Czytaj również:Jeśli dopiero zacząłeś przygodę z zapuszczaniem swojej brody, w pierwszej kolejności powinieneś spróbować realnie ocenić jej szanse na rozwój. Już na podstawie kilku centymetrów możesz mniej więcej przewidzieć „charakter” zarostu – czy będzie gęsty, rzadki, kręcony, a może całkiem prosty. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki kształt brody będziesz mógł przyciąć w przyszłości. 

Mężczyzna z zarostem


Żeby nie utrudniać sobie zadania, na jakiś czas zapomnij o podglądaniu innych brodaczy. Przeglądanie zdjęć znanych gentlemanów tylko namiesza Ci w głowie, a na pewno nie pomoże w wyhodowaniu własnej brody. Pamiętaj też, że nasze zarosty całkowicie się od siebie różnią. Wiele zależy od genów, kondycji organizmu, a nawet od cery na twarzy.

Nie próbuj więc na siłę naśladować swoich idoli, bo skończysz z brodą, która będzie raczej śmieszna niż epicka. Cel, na którym powinieneś się skupić w 100% to podkreślenie Twoich atutów i ukrycie ewentualnych niedoskonałości. Jeśli boisz się samodzielnie decydować, za pierwszym razem umów się do barbera, który pomoże Ci dobrać kształt brody do kształtu twarzy, ale też do fryzury i ubrania.

Jak określić swój kształt twarzy?


Zanim pochłonie Cię kształt brody, skoncentruj uwagę na ustaleniu, jaki masz kształt twarzy. Popatrz na swoje odbicie w lustrze i postaraj się określić cechy szczególne. Najwięcej będzie się działo w okolicy podbródka, żuchwy oraz kości policzkowych. Poszukaj obecności linii i wystających kości. Jeśli ich nie dostrzegasz, skup się na zaokrągleniach.

Na tej podstawie z ustalisz z grubsza układ swojej twarzy. Następnie przyrównaj go do któregoś z poniższych wzorów. Kiedy znajdziesz punkty wspólne, bez problemu uda Ci się zdiagnozować konkretny kształt twarzy, do którego potem dobierzesz kształt brody.  

Różne kształty twarzy
Kształty twarzy | atozhairstyles.com

 

W niektórych przypadkach trudno będzie jednak zestawić rysunkowy schemat 1 do 1 z rzeczywistością. Najłatwiej wtedy spojrzeć na zdjęcia z życia wzięte. Przyrównując swoją twarz, np. z wizerunkami znanych osób, będziesz mógł zlokalizować wszystkie kluczowe cechy, które dadzą Ci wynik w postaci kształtu twarzy.

Kształt brody a kształt twarzy


Ustalenie rodzaju twarzy to jeden z najważniejszych kroków na drodze do epickiego wyglądu. Dzięki temu z łatwością wybierzesz dla siebie kształt brody, która wyciągnie na światło dzienne wszystkie Twoje walory! Poniżej znajdziesz moje propozycje. 

Twarz kwadratowa


Na pierwszy ogień idzie twarz o kształcie kwadratu. Przy tym rodzaju od razu rzuca się w oczy mocno zarysowana linia szczęki. Kolejnym elementem charakterystycznym jest wysokie czoło i ogólne wrażenie pudełkowatości.

Brad Pitt z kozią bródką
Brad Pitt | fashionbeans.com

 

Żeby kwadratowa twarz z zarostem wyglądała naprawdę dobrze, trzeba odciągnąć uwagę od zaostrzonych krawędzi. W tym przypadku najlepiej zadziała zaokrąglony kształt brody wokół ust, która skupi wzrok na centralnym punkcie twarzy.

Inną opcją jest zapuszczenie zarostu bez wąsów, pokrywającej wyłącznie podbródek. Taki kształt brody wydłuży twarz i odwróci wzrok od kanciastych policzków. Tę ostatnią rolę świetnie odegra też pełna broda. Tutaj jednak trzeba pamiętać, żeby przystrzyc ją maksymalnie na okrągło.

 

Twarz trójkątna


Twarz trójkątną charakteryzuje mocno zarysowany, ostry podbródek. Do tego dochodzą jeszcze wyraźnie zaakcentowane policzki, a często również dość wysokie czoło. Jaki kształt brody będzie najlepszy w tym przypadku?

Ryan Gosling z brodą
Ryan Gosling | sophisticatedallure.com


Najlepiej sprawdzi się pokrycie brodą wszystkich „kanciastych” fragmentów twarzy. Jeśli mamy do czynienia z bujnym zarostem, nawet kilka centymetrów potrafi przynieść dużą zmianę.

Najlepiej prezentuje się jednak kształt brody przyciętej na tę samą długość na samym dole twarzy i na wysokości policzków. Dzięki temu twarz wizualnie przybiera okrągły kształt i zyskuje równe proporcje.

Lepiej unikać eksponowania spiczastego podbródka. Kształt brody w formie koziej bródki czy zarost przystrzyżonego na krótko po bokach twarzy może okazać się strzałem w kolano. Świetnie wyglądają natomiast szerokie wąsy, które odwracają uwagę od wąskiego zakończenia twarzy.


Czytaj również:Twarz owalna


Taka twarz to dla brodacza żywe złoto. Wszystko się tu zgadza! Podbródek nie jest ani zbyt szpiczasty, ani zbyt szeroki, a kości policzkowe nie wybijają się na tle całości. Nic dziwnego, że faceci o innych typach twarzy często chętnie stylizują swoje brody tak, żeby osiągnąć właśnie efekt owalu.

Robert Downey Jr z brodą
Robert Downey Jr | masala.com

 

Jeśli chodzi o wybór kształtu brody w przypadku owalnego kształtu, można swobodnie popłynąć. Idealne proporcje między długością a szerokością twarzy gwarantują całkowitą dowolność.

Miłośnicy swojego kształtu twarzy mogą go podkreślać kilkudniowym zarostem. Inną drogą jest optyczne wydłużenie twarzy. Wystarczy zapuścić długą brodę, która stanie się centralnym elementem całego układu.

Owalny typ twarzy może też nabrać nieco bardziej masywnego charakteru. W tym celu można zapuścić gęsty zarost na samych policzkach, a na wysokości podbródka przyciąć brodę na krótko. Dobrze prezentują się też same wąsy albo pełna broda o równej długości.

 

Twarz okrągła


Twarzy okrągłej raczej nie trzeba nikomu opisywać. To typ bez żadnych widocznych linii. O ile więc przy trójkątach i kwadratach celem jest zmiękczenie ostrych kątów, o tyle w przypadku okrągłych twarzy chodzi o maksymalne wyostrzenie rysów poprzez odpowiedni kształt brody!

Leonardo Di Caprio z zarostem
Leonardo Di Caprio | harpersbazaar.com


Unikamy zatem zaokrąglonej brody, otulającej twarz od boków aż po centrum. Taka forma tylko dodatkowo dopełni okrąg i sprawi, że całość jeszcze bardziej będzie przypominała piłkę. Sięgajmy więc po wszystkie opcje na kontrze.

Świetnie sprawdzą się mocno wykonturowane brody. Mogą to być krótkie wzory, skoncentrowane wokół ust – np. zarost a’la Van Dyke z pełną kozią bródką o uwydatnionych liniach albo kotwica podkreślająca zarys podbródka.

Dobrze wygląda też pełny kształt brody ze starannie przystrzyżonymi bokami i zarostem na wysokości policzków. Tutaj kluczową rolę odgrywa wyraźnie odcinająca się linia policzków, która przydaje twarzy kantów.

Okrągłą twarz warto też wyciągnąć nieco w dół. To zadanie najlepiej zrealizuje długa broda, poprowadzona zgodnie z centralną linią nos – podbródek.

 

Twarz podłużna


Podłużny kształt twarzy najłatwiej rozpoznać. Już na pierwszy rzut oka widać, że całość jest mocno „wyciągnięta” w dół. Warto więc optycznie skrócić twarz i uwypuklić jej szerokość, żeby wizualnie rozciągała się na boki.

Ben Affleck z długą brodą
Ben Affleck | sophisticatedallure.comNa tego rodzaju twarzy sprawdzi się lekki zarost z wysoko wytyczoną linią policzkową. Zdecydowanie pomoże to poprawić proporcje. Policzki powinny być delikatnie porośnięte, ale zdecydowanie krótsze niż w przypadku boku twarzy.

Dobrze wygląda również broda równej długości na policzkach i w centralnej części twarzy. Świetnie prezentują się długie, gęste brody. Zdecydowanie unikajmy jednak brody luźno puszczonej, która byłaby usytuowana na środku twarzy. Dodatkowo pociągnie całość w kierunku dołu.

 

Twarz diamentowa


Twarz typu diament można łatwo pomylić z trójkątem, ponieważ ma tak samo wyrazisty podbródek. Różnica polega na tym, że boczne krawędzi zbliżają się do siebie w górnej części czoła. Wystarczy spojrzeć, żeby zauważyć wyraźną kanciastość twarzy.

Johnny Depp z bródką
Johnny Depp | heandshelifestyle.com

 

Przy tym typie twarzy warto dążyć do ukrycia mocno zarysowanego podbródka i wygładzenia ostrych linii. Unikajmy szczególnie szpiczastych bród i długich kozich bródek. W cenie są natomiast wszystkie rodzaje zarostu, które wyróżniają się zaokrąglonym kształtem!

Najlepszy efekt zagwarantuje pokrycie zarostem całej szerokości twarzy. Swobodnie można też zapuścić naprawdę długą brodę. Najważniejsze, żeby włosy odwracały uwagę od wszystkich krawędzi i mocno zaostrzonych kątów.

 

Twarz w kształcie serca


Jak rozpoznać twarz serce? Linia prowadząca od krawędzi jednego policzka do drugiego policzka jest znacznie szersza od linii żuchwy. Nierzadko na pierwszy plan wysuwa się także dość szerokie czoło. Ogólnie ten rodzaj twarzy łączy w sobie elementy kwadratu i okręgu.

Justin Timberlake z okrągłym zarostem
Justin Timberlake | coolmenshair.com

 


W tym przypadku kształt brody powinien więc spełniać dwie funkcje – przykrywać wyraźne, nieco ostre linie żuchwy, a jednocześnie sprawiać, żeby twarz wydawała się bardziej pociągła.

Oba zadania najlepiej realizuje gęsty zarost o równej długości. Im gęstsza i dłuższa broda, tym lepiej poprawia symetrię twarzy i podkreśla prawdziwie męski wygląd.

Kształt brody i kształt twarzy – podsumowanie


Jeśli chcesz, żeby noszenie porządnego zarostu było dla Ciebie źródłem prawdziwej radości, postaraj się odpowiednio dobrać kształt brody do kształtu twarzy. Żeby zrobić to dobrze, pamiętaj o kilku krokach.

•Przyjrzyj się swojemu odbiciu w lustrze. Znajdź cechy szczególne i określ rodzaj twarzy.

•Oceń możliwości swojego zarostu.

•Nie zwracaj uwagi na wygląd innych brodaczy. Takie działanie może Cię tylko rozproszyć.

•Poznaj moje propozycje i dobierz dla siebie najlepszy kształt brody.

•Zapuszczaj brodę i postaw na codzienną pielęgnację swojego zarostu.

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium