Gojenie tatuażu – CHECKLISTA z dobrymi praktykami

Gojenie tatuażu

Pierwsze tygodnie po wyjściu z tattoo studio to dla Ciebie czas na oswojenie się z nową dziarą. To także ważny okres ze względu na samo gojenie tatuażu. Nic więc dziwnego, że w każdej wolnej chwili biegniesz do lustra, żeby zobaczyć, jak kropki i kreski na Twoim ciele zmieniają swój wygląd i czy wszystko przebiega zgodnie z planem.

Oprócz monitorowania sytuacji, wciel w życie kilka dobrych praktyk, które pomogą przyspieszyć regenerację skóry pokrytej nowym wzorem. Zobacz, o czym warto pamiętać w trakcie gojenia tatuażu dzień po dniu.

Jak przebiega gojenie tatuażu?

 

Tatuowanie nowego wzoru

 

Gojenie tatuażu to dość długotrwały proces, a czas jego trwania zależy głównie od wielkości wybranego wzoru.

Jeśli decydujesz się na zrobienie niewielkiej dziary, możesz liczyć na to, że swój finalny charakter osiągnie w 2 – 3 tygodnie. W przypadku większych tatuaży, czas wydłuża się mniej więcej do miesiąca (ok. 4 – 5 tygodni).
Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny, dlatego też Twoje ciało może zaakceptować cząstki tuszu wcześniej lub później.

Co musisz wiedzieć o gojeniu tatuażu? Przez pierwsze dni po wyjściu ze studia Twoja dziara będzie przypominała otwartą ranę. Dzieje się tak dlatego, że tatuator wbija igłę pod skórę, przerywając jej tkankę. W efekcie na fragmentach naskórka z pigmentem możesz zobaczyć resztki krwi, delikatne zaczerwienienie i opuchliznę.

W kolejnym tygodniu znikną obrzęki i siniaki, a na ich miejsce wskoczy irytujące uczucie swędzenia skóry. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie drapać. Jak już przetrwasz ten czas, czeka Cię ostatnia prosta. W ostatnich tygodniach gojenia tatuażu naskórek będzie mocno wysychał i łuszczył się, więc musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, o czym przeczytasz niżej.

Podczas gojenia tatuażu dzień po dniu potrzebne będzie podjęcie odpowiednich działań, które sprawią, że Twoja dziara szybciej osiągnie wymarzoną formę. Szczególnie zadbaj o właściwą pielęgnację, ale także staraj się unikać zachowań wpływających negatywnie na regenerację skóry pokrytej tatuażem.

Gojenie tatuażu – jak długo nosić folię ochronną?

 

Gojenie tatuażu z folią ochronną
Źródło: medicalnewstoday.com


Zaraz po tym jak artysta ukończy dzieło na Twojej skórze, wykona za Ciebie część pracy, jeśli chodzi o pielęgnację. Obmyje skórę z resztek tuszu i kropelek krwi, porządnie zdezynfekuje nakłucia, a następnie owinie część ciała folią, aby zabezpieczyć fragment przed czynnikami zewnętrznymi. Dalsza praca podczas gojenia tatuażu będzie należała już do Ciebie. Jak postępować z folią?

Jeśli Twój tatuażysta korzysta ze zwykłej folii spożywczej, która pełni rolę opatrunku, zdejmij ją ze skóry zaraz po powrocie do domu.
Zrób to najpóźniej po 4 godzinach od zrobienia tatuażu, żeby naskórek „nie zaparzał” się pod sztuczną warstwą ochronną. O tym, co zrobić dalej, przeczytasz niżej.

Przez pierwsze trzy dni owijaj tatuaż folią w sytuacjach, kiedy nie masz całkowitej kontroli nad swoimi ruchami, choćby podczas snu lub w trakcie pracy. Jeśli tylko masz taką możliwość, np. przebywasz w domu, pozostawiaj dziarę bez osłony, żeby mogła swobodnie oddychać. Dzięki temu ochronisz skórę przed powstawaniem odparzeń.

Inaczej będziesz działać w sytuacji, gdy tatuażysta nałoży na dziarę folię para-przepuszczalną. To nowoczesny rodzaj opatrunku w formie cienkiej folii samoprzylepnej, który zabezpiecza skórę przez pocieraniem i zanieczyszczeniami. Tzw. druga skóra jest wodoodporna i elastyczna, dzięki czemu ułatwia gojenie tatuażu w ciągu pierwszych dni po wyjściu ze studia.

Folię przepuszczającą powietrze staraj się nosić nie dłużej niż 3 dni od zrobienia tatuażu, ale najlepiej przestrzegaj w tej kwestii wskazówek tatuażysty.
Opatrunek zdejmij pod strumieniem ciepłej wody, delikatnie odrywając cały płat. Nie próbuj jednak ciągnąć folii na siłę, bo razem z kawałkiem materiału mogą odejść fragmenty tatuażu, a tego byśmy przecież nie chcieli!

Mycie i smarowanie skóry podczas gojenia tatuażu

 

Smarowanie i mycie skóry podczas gojenia tatuażu
Źródło: tattoodo.com


Bez względu na to, jaki rodzaj folii tatuator zastosował na Twoim tatuażu, po jej usunięciu musisz odpowiednio zadbać o dziarę.

Zaraz po zdjęciu opatrunku i dokładnym umyciu rąk (najlepiej środkiem antybakteryjnym), przemyj skórę wodą z dodatkiem żelu lub mydła do mycia tatuażu. Staraj się wybierać hipoalergiczne kosmetyki, które nie zawierają sztucznych składników, zmiękczają skórę i regenerują ją podczas gojenia tatuażu. Używanie zwykłego żelu pod prysznic może podrażniać naskórek.

Do delikatnego oczyszczenia skóry zastosuj np. szampon do mycia tatuażu Mr Bear Family. Całkowicie naturalny, bezzapachowy kosmetyk nawilża skórę i chroni ją przed podrażnieniami.

Szampon do mycia tatuażu Mr Bear Family Tattoo Wash

Szampon do mycia tatuażu Mr Bear Family Tattoo Wash


W codziennej pielęgnacji podczas gojenia tatuażu świetnie sprawdzi się też żel do mycia tatuażu Easy Tattoo. Dzięki delikatnej, w 100% naturalnej formule zmiękcza i regeneruje skórę.

Żel do mycia tatuażu Easy Tattoo

Żel do mycia tatuażu Easy Tattoo

 
W następnym kroku dokładnie spłucz resztki kosmetyku i tuszu letnią wodą, a potem delikatnie osusz skórę z użyciem ręcznika papierowego. Jego struktura jest zdecydowanie delikatniejsza niż szorstki, materiałowy ręcznik, dzięki czemu nie narazi tatuażu na uszkodzenia.

Na koniec posmaruj ozdobiony fragment skóry cienką warstwą nawilżającego kosmetyku. Możesz w tym celu sięgnąć po dedykowany krem lub masło o działaniu przyspieszającym gojenie tatuażu. Dobry preparat zapobiegnie przesuszaniu skóry i powstawaniu strupów, a dzięki bogactwu składników odżywczych skróci proces regeneracji skóry.

Jeśli lubisz wygodną aplikację kosmetyku, sięgnij po krem do tatuażu Skin Project. Tattoo Aftercare w sprayu dogłębnie nawilży i odżywi skórę, dzięki zawartości kwasu hialuronowego. 

Krem do tatuażu Skin Project

Krem do tatuażu Skin Project


Inną propozycją kosmetyku do smarowania jest krem do pielęgnacji tatuażu Neba oparty o 7 składników aktywnych i witamin. Dzięki jego użyciu tatuaż nie wysycha, nie blaknie, a skóra pozostaje elastyczna.

Krem do pielęgnacji tatuażu Neba
Krem do pielęgnacji tatuażu Neba


Pamiętaj, aby cały powyższy cykl pielęgnacyjny powtarzać przez kilka pierwszych tygodni od opuszczenia studia. Przemywaj, osuszaj i smaruj dziarę ok. 3 – 4 razy dziennie. W ten sposób przyspieszysz gojenie tatuażu, a także zadbasz o jego wyrazisty wygląd.

 

Gojenie tatuażu a codzienny lifestyle


Oprócz pielęgnowania dziar z użyciem dobrych kosmetyków, pamiętaj też o przestrzeganiu 4 zasad dotyczących codziennego lifestyle’u, aby gojenie tatuażu przebiegało bez żadnych problemów.

Nie dotykaj nowego tatuażu

 

Dwie wytatuowane ręce


Dobrze wiem, że nowy „nabytek” na skórze intryguje od samego początku. Nie tylko chcemy na niego patrzeć, ale aż kusi, żeby dotykać go w ciągu dnia i sprawdzać pod palcami, jaką ma fakturę. Jeśli też przeszło Ci to przez myśl, powstrzymaj się! Każdy z nas gromadzi na dłoniach mnóstwo zarazków, więc nawet krótka chwila wystarczy, żeby dotarły na skórę i skutecznie utrudniły gojenie tatuażu.

Ogranicz aktywność fizyczną

 

Mężczyzna z tatuażami na rękach


Inną kwestią jest ograniczenie aktywności fizycznej. Przez pierwszych kilka dni warto zrezygnować z wizyt na siłowni czy fitnessie, aby uniknąć spotkania z bakteriami. Z tego samego powodu na kilka tygodni pożegnaj się też z basenem, sauną, a nawet z dłuższymi kąpielami w domowej wannie. Woda bezpośrednio oddziałuje na skórę i ułatwia dostęp zarazkom.

Nie pij alkoholu podczas gojenia tatuażu

 

Dziewczyna z kubkiem i tatuażami


Chociaż w tej kwestii zdania tatuażystów są podzielone, lepiej dmuchać na zimne. Przez pierwsze dni gojenia tatuażu staraj się więc nie zaglądać do kieliszka lub pokala z piwem. Dlaczego?

Alkohol rozrzedza krew, więc ta dużo intensywniej wypływa z powstałych nakłuć i jednocześnie zabiera ze sobą cząsteczki tuszu. Atrament rozmywa się, co w konsekwencji może prowadzić do tego, że nowy tatuaż bardzo szybko zacznie wyglądać na wyblakły.

Unikaj słońca w trakcie gojenia tatuażu

 

Mężczyzna z tatuażami w mieszkaniu


Pamiętaj również, żeby chronić dziarę przed działaniem wysokich temperatur. W trakcie gojenia tatuażu nie wystawiaj go bezpośrednio na słońce. Dopiero po upływie kilku tygodni możesz odsłonić skórę przed wyjściem na powietrzu, ale zawsze smaruj fragment z tatuażem porządnym kremem do opalania z wysokim faktorem UVA. Dzięki temu zabezpieczysz wyrazisty kolor swojego wzoru.

Gojenie tatuażu – podsumowanie checklisty


Podczas procesu gojenia tatuażu najważniejsza jest odpowiednia i regularna pielęgnacja. Stosuj dobrej jakości kosmetyki, które zadbają o Twoją dziarę przez cały okres regeneracji. Oprócz tego przestrzegaj także kilku zasad na co dzień!

•Nie dotykaj tatuażu brudnymi rękami.

•Przez pierwsze tygodnie unikaj wizyt na basenie i długich kąpieli w wannie, a tuż po zrobieniu tatuażu nie pojawiaj się na siłowni i w miejscach pełnych bakterii.

•W ciągu kilku dni od wyjścia ze studia tatuażu porzuć picie alkoholu, który mógłby rozrzedzić krew, a w rezultacie – rozmyć wyraziste kolory Twojej dziary.

•Przez cały okres gojenia tatuażu nie wystawiaj swojego dzieła sztuki na działanie promieni słonecznych. Wysoka temperatura może przyspieszyć blaknięcie kolorów.

Po kilku tygodniach, jak tylko dziara się zagoi, zgłoś się do swojego tatuatora. Przede wszystkim oceni, czy tatuaż prawidłowo się wygoił i czy wzór wymaga naniesienia jakichkolwiek poprawek.

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium