PROMOCJA: -15% z okazji Dnia OjcaSprawdź

Etapy gojenia dziary – jakich kosmetyków używać?

Etapy gojenia tatuażu – jakich kosmetyków używać

Zrobiłeś właśnie świeży tatuaż i martwisz się, czy na pewno dobrze się goi? Zamiast cieszyć się małym dziełem sztuki na swojej skórze, przejmujesz się dziwną wydzieliną, obrzękami czy irytującym swędzeniem. Musisz jednak wiedzieć, że każdy z nas wydziaranych przechodził przez te same etapy gojenia tatuażu. Kluczem do tego, żeby nie zwariować, jest odpowiednia pielęgnacja!

Żeby właściwie zadbać o swoją dziarę i nie zniweczyć pracy artysty, przyda Ci się wiedza o kolejnych etapach gojenia tatuażu. Inaczej będziesz postępować z otwartą raną (tak, na początku tatuaż trochę przypomina skaleczenie), a inaczej stoczysz batalię z martwym naskórkiem. Dowiedz się, jak przebiega proces gojenia i co robić, żeby go przyspieszyć.

  • Nowy tatuaż to świeża rana. Wymaga szczególnej pielęgnacji i delikatnego traktowania.
  • Gojenie dziary, w zależności od jej rozmiarów, może potrwać nawet do kilku tygodni.
  • W trakcie całego procesu warto wspomóc się odpowiednimi kremami, maściami, masłami i mydłami do tatuażu.

 

Gojenie tatuażu – ile trwa?

Zacznijmy od tego, na jaki czas składają się wszystkie etapy gojenia tatuażu. Niestety, nie udzielę Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od wielkości samej dziary. Ostatecznie to, jak długo goi się tatuaż będzie zależne od różnych czynników.

Małe wzory zdążą wygoić się nawet w 2 – 3 tygodnie, ale już przy większych tatuażach musisz uzbroić się w cierpliwość. Ilustracje na skórze o większych gabarytach potrzebują ok. 4 – 5 tygodni na dojście do finalnej formy. Etapy gojenia tatuażu obejmują różne zmiany kondycji skóry naszpikowanej tuszem. Zobacz, jak z nimi postępować.

 

Gojenie tatuażu – etapy. Od czego się zaczynają?

Pan robi tatuaż.

Tatuażysta wbija w Twoją skórę igłę i wprowadza do organizmu obce ciało w postaci kolorowego pigmentu, przerywając jednocześnie ciągłą tkankę. Jak tylko artysta ukończy dzieło, zaczynasz mieć więc do czynienia praktycznie z otwartą raną na wybranej przez Ciebie części ciała.

Na pierwszym etapie gojenia tatuażu musisz postępować z dziarą podobnie jak w przypadku skaleczenia czy zacięcia. Chroń obszar skóry przed dostawaniem się bakterii i zanieczyszczeń. Na początku możesz liczyć na to, że część pracy wykona za Ciebie tatuażysta. Obmyje i zdezynfekuje tatuaż, a potem owinie skórę folią samoprzylepną.

 

Mycie i zakładanie folii

Po ok. 4 – 5 godzinach reszta pielęgnacji tatuażu będzie należała jednak do Ciebie. Po zdjęciu opatrunku możesz zauważyć lekkie zaczerwienienie i opuchliznę, a miejscami także siniaki. Nie panikuj!

Na tym etapie gojenia tatuażu organizm będzie też próbował wypychać spod skóry osocze, krew i resztki tuszu. Mogą tworzyć się plamy na skórze i utrudniać gojenie, dlatego staraj się regularnie je usuwać. Przemywaj tatuaż jedynie letnią wodą i delikatnym mydłem. Możesz w tym celu sięgnąć np. po żel do mycia tatuażu, który dodatkowo przyspieszy proces.

Po umyciu delikatnie osuszaj skórę, a następnie smaruj ten fragment nawilżającym kremem do tatuażu. Na koniec owiń część ciała świeżą folią ochronną. Ten sam cykl pielęgnacyjny powtarzaj 3 – 4 razy dziennie. Jeśli na tym etapie gojenia tatuażu zauważysz powstające na skórze strupki, w żadnym wypadku ich nie zdrapuj, bo razem z nimi odejdą fragmenty tuszu!

 

Jak długo korzystać z folii do tatuażu?

Folia do tatuażu.

 

Folia do tatuażu Easy Tattoo Protect 10 arkuszy

Większość tatuażystów radzi, żeby stosować ją przynajmniej przez 2 – 3 pierwsze dni. Być może zauważysz, że z rany nie sączy się za bardzo, wtedy możesz zakładać ochronę wyłącznie do spania, do pracy albo na wielkie wyjścia.

 

Drugi etap gojenia tatuażu – kolejny tydzień

Kobieta z tatuażem czyta.

Po upływie tygodnia, czyli po pierwszym etapie gojenia tatuażu, powinny zniknąć obrzęki i siniaki. Spodziewaj się, że w zamian Twoja dziara może zacząć dość mocno swędzieć. Dlaczego tak się dzieje? Twój organizm wysyła Ci oczywiste sygnały, że rozpoczyna intensywny proces odbudowy naskórka. Ta runda walki o prawidłowe gojenie tatuażu trwa na ogół ok. 6 – 7 dni.

 

Swędzenie

Jeśli czujesz, że tatuaż intensywnie swędzi, pod żadnym pozorem nie drap! Nie tylko zniszczysz pracę artysty, ale możesz też doprowadzić do znaczącego uszkodzenia naskórka, a nawet do zakażenia. Żeby zapewnić sobie ukojenie, możesz delikatnie pocierać skórę mokrym ręcznikiem lub schłodzić ją kostkami lodu. Przede wszystkim pamiętaj o nawilżaniu.

Masło do tatuażu.

 

Zestaw do tatuażu Loveink 3x Tattoo Butter 100ml

Kolejne etapy gojenia tatuażu są bardzo ważne nie tylko dla pielęgnacji, ale też ze względu na sam wygląd dziary. Szczególne znaczenie ma drugi tydzień, kiedy to zaczniesz dostrzegać widoczne zmiany. Zaraz po zrobieniu kolory dziary są bardzo intensywne, a wszystkie krawędzie wyraźnie odznaczają się na tle całości. W wyniku regeneracji naskórka, fragment skóry pokrywa się nową warstwą, przez co barwy mogą delikatnie blednąć.

Czasem tatuaż może nie goić się prawidłowo. Jeśli zauważysz, że obrzęk lub stan zapalny utrzymuje się dłużej niż kilka dni w pierwszym tygodniu, a przemywanie go antybakteryjnym żelem nie przynosi skutków, skonsultuj sprawę ze swoim tatuażystą albo – najlepiej – z lekarzem.

 

Trzeci etap gojenia tatuażu – regeneracja

Pan przemywa tatuaż.

Na następnym etapie gojenia tatuażu kondycja Twojej skóry może przywoływać Ci na myśl skojarzenie z momentem, kiedy za bardzo się opalisz. Naskórek w okolicy dziary nie tylko swędzi, ale też mocno wysycha i zaczyna się łuszczyć. To oznacza, że proces regeneracji trwa w najlepsze! Podobnie jak w przypadku oparzeń słonecznych i tym razem musisz zadbać o porządne nawilżenie skóry.

Smaruj swoje małe dzieło sztuki nawet 7 – 8 razy dziennie. Pamiętaj o tym, żeby nakładać kosmetyk na całkowicie osuszoną skórę, aby przypadkiem składniki nie wchodziły w reakcję z wodą. Żeby postawić na porządną pielęgnację, wybieraj kremy o działaniu przyspieszającym kolejne etapy gojenia tatuażu.

 

Krem do tatuażu Twoim najlepszym przyjacielem

Dedykowane kremy do tatuażu zadziałają lepiej niż pierwszy lepszy balsam z drogerii. Większość z nich dzięki specjalnej formule opartej na mieszance maseł i olejów zapewnia zastrzyk potrzebnych witamin i właściwości przeciwzapalnych. Kosmetyki przyspieszają też regenerację naskórka i łagodzą występujące stany zapalne.

Krem do tatuażu z filtrem.

 

Krem z filtrem do tatuażu SPF50 Neba 50ml

I tu ponownie wracamy do wielkości tatuażu. Przy małych dziarach ten etap może trwać ok. tygodnia. W przypadku większych wzorów może wydłużyć się nawet do 2 – 3 tygodni, jednak z każdym dniem objawy będą coraz słabsze.

 

Te produkty wspomogą gojenie tatuażu

Folia po wyjściu z salonu

Folia ochronna w rolce.

Folia ochronna do tatuażu Easy Tattoo Protect w rolce 10m

Druga skóra nakładana przez tatuatora, to nic innego, jak specjalny oddychający opatrunek. Pozwala skórze swobodnie czerpać powietrze, a jednocześnie zapobiega przedostawaniu się do niej drobnoustrojów. Kiedy zdejmiesz ją po trzy dniach, warto w domu zrobić sobie jej zapas.

W tym celu przyda Ci się Folia do tatuażu Easy Tattoo Protect, zawierająca aż 10 arkuszy! Koniecznie zakładaj ją na noc lub na wielkie wyjście, gdy Twoja dziara będzie się jeszcze goić i wytrącać tusz. Przygotowane arkusze są łatwe w nakładaniu – wystarczy oderwać warstwę wierzchnią i nałożyć drugą skórę na oczyszczoną i osuszoną dziarę.

Mydła i żele do mycia

Mydło do tatuażu Loveink.

Mydło do tatuażu w piance Loveink Tattoo Soap Silver 150ml

Gojenie tatuażu bez folii, a konkretnie po jej zdjęciu, to dość czasochłonny proces. Powstała rana wymaga szczególnej uwagi. Przemywanie jej tylko wodą nie zmywa z niej bakterii czy resztek osocza.

Warto wykorzystać w tym celu odpowiednio spreparowane mydła do tatuażu. Nie zawierają mocnych detergentów i bazują na naturalnych składnikach. W sklepie internetowym BeardMan.pl znajdziesz je w formie pianek, kostek lub płynnej.

Krem do tatuażu

Krem do tatuażu INKrebel.

Krem z filtrem do tatuażu SPF50+ INKrebel Brzoskwinia i Gruszka

Gojenie tatuażu na sucho to nie najlepszy pomysł. Faktycznie – przez pierwsze dni nie wolno zbytnio przemaczać dziary i lepiej postawić na krótkie prysznice niż długotrwałe moczenie się w wannie. Jednak po dokładnym przemyciu ilustracji na ciele, warto odpowiednio ją nawilżyć.

Z pomocą przychodzą kremy do tatuażu. Ich składniki działają na ranę bardzo delikatnie, nie zapychają jej, przyspieszają proces gojenia i korzystnie wpływają na kolor dziary.

W zależności od potrzeb możesz wybrać krem z pompką, atomizerem lub w klasycznej wersji. Na początku nakładaj go cienkimi warstwami – ale częściej. Stosuj się do zasady, że wszystko co w nadmiarze szkodzi.

Masło do tatuażu

Masło do tatuażu Neba.

Masło do tatuażu Neba 300ml

Masła do tatuażu to kolejny etap nawilżania dziary. Mają o wiele bardziej zbitą i tłustawą konsystencję w porównaniu do kremów. Odradzamy stosowanie go na początku gojenia, bo może zapchać pory i utrudnić cały proces.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku zagojonego tatuażu. Zastosowanie odżywczego masła pięknie wydobędzie kolory Twojej dziary, nałoży na nie specjalną warstwę ochronną i zabezpieczy przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Etapy gojenia: źle gojąca się dziara. Jak wygląda?

Niestety zdarza się, że mimo iż dokładasz wszelkich starań, zauważasz, że z dziarą jest ewidentnie coś nie tak. Co powinno Cię zaniepokoić?

Nadmierna opuchlizna i zaczerwienienie

Odrobina opuchlizny przy świeżym tatuażu i delikatne zaczerwienienie są w zupełności normalne. W końcu to rana! Skóra w tym miejscu staje się podrażniona i potrzebuje czasu, aby się zagoić.

Jeśli jednak opuchlizna nie tylko nie schodzi po kilku dniach, a wręcz zaczyna się powiększać, to znak, że nie dzieje się najlepiej. Mogło dojść do infekcji. Koniecznie skonsultuj się ze swoim tatuażystą.

Wydzielanie śluzu, ropy lub krwi

Nadmierne wydzielanie się którejś z powyższych substancji sugeruje, że możesz mieć problem z gojeniem się dziary.

Obrzęk i długotrwały ból

Świeży tatuaż będzie boleć – szczególnie w pierwszych dniach od zrobienia. Stanie się wrażliwy na dotyk. W przypadku, gdy ból się nasila, albo nie ustaje po kilku dniach – zadzwoń do tatuażysty.

Strupki i wyblakły wzór

Każdy tatuaż z czasem straci nieco swojego pigmentu. To zupełnie naturalne i jest związane z nieustannym wytwarzaniem się nowego naskórka. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić w przypadku, gdy krótko po zrobieniu tatuażu pojawią się na nim blizny i ilustracja zacznie dość szybko blaknąć.

 

Etapy gojenia tatuażu – zdjęcia

Zastanawiasz się, jak szczegółowo wygląda proces gojenia tatuażu, to spieszę z pomocą. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zdjęć pokazujących przebieg tego wydarzenia.

Dziaranie

 Wykonywanie tatuażu.

Nadszedł ten wielki dzień. Zastosowałeś się do naszych porad przed dziaraniem, wyspałeś się porządnie i udajesz się do studia. Zaczynamy dziarać. Jak widzisz już na tym etapie skóra staje się czerwona.

 

Przemycie i założenie folii

Świeży tatuaż pod folią.

Po skończeniu pracy tatuażysta delikatnie przemyje Twój nowy nabytek, po czym osuszy go i zabezpieczy folią. Jak widzisz skóra na tym etapie jest zaczerwieniona nie tylko przy samym tatuażu – cała okolica staje się dość mocno czerwona. Dziara robi się wypukła i nieco puchnie. Pamiętaj, żeby na tym etapie za bardzo jej nie dotykać. Pozwólmy ranie dochodzić do siebie.

Zapewne zwróciłeś uwagę, że oczy mojego Demona stały się nierówne – to wynik wybijania tuszu spod skóry. Po kilku dniach ślepia maski nie były praktycznie widoczne aż do zdjęcia folii. Nie panikuj, bo to zupełnie normalne.

 

Zdjęcie foli

Tatuaż po zdjęciu folii.

Trzeba przyznać, że zdejmowanie drugiej skóry nie należało do przyjemnych. Folia przyległa do przedramienia niczym deska ratownicza do klaty młodego Davida Hasselhoffa w Słonecznym Patrolu.

Pomocne okazało się delikatne zwilżenie tatuażu mokrą chusteczką. Wówczas opatrunek zaczął schodzić. Na folii zostaną resztki wybitego spod skóry tuszu. Dziara dalej będzie czerwona i opuchnięta, część wzoru zrobi się wypukła. Na powyższym zdjęciu pod światłem wyraźnie widać strupy.

Wygojona dziara

Wygojony tatuaż.

Po około miesiącu mój tatuaż wygląda należycie. Brak wypukłości, strupków i zaczerwienienia. Tusz lekko się wtrącił i dziara odrobinę straciła na intensywności. Dotknięcie przedramienia nie boli, sama dziara przestała już dawno swędzieć.

 

Etapy gojenia tatuażu - podsumowanie

Gojenie tatuażu dzień po dniu to dość czasochłonny proces. Weź też poprawkę na to, że ludzkie organizmy bardzo się od siebie różnią. Jedna osoba może przeżywać wszystkie dolegliwości podwójnie, a ktoś inny nawet nie poczuje swędzenia czy suchości skóry.

W każdym przypadku warto jednak postawić na porządną pielęgnację. Dbając o tatuaż, sprawimy, że nie tylko szybciej się zagoi, ale też zachowa swoje kolory na dłużej.

  • W pierwszym tygodniu postaw na regularne opatrunki. Zobaczysz sączące się osocze i tusz – to naturalna kolej rzeczy. Musisz pamiętać, żeby kilka razy dziennie obmywać skórę letnią wodą, delikatnym żelem myjącym i osuszać dziarę ręcznikiem papierowym. Przez kilka dni osłaniaj tatuaż folią, np. w pracy czy podczas snu.
  • Na kolejnym etapie gojenia tatuaż może zacząć irytująco swędzieć. To znak, że naskórek się regeneruje. Pod żadnym pozorem nie próbuj drapać. Możesz narazić się na uszkodzenie dziary, a nawet na zakażenie. Schładzaj skórę kostkami lodu i dokładnie nawilżaj.
  • Kolejne tygodnie przyniosą czas mocnej regeneracji skóry. Zacznie wysychać i się łuszczyć. W tym punkcie stawiaj przede wszystkim na nawilżenie. Sięgaj po masła i kremy do tatuażu, które przyspieszą gojenie i zadbają o kolor.
Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium