Etapy gojenia tatuażu – jakich kosmetyków używać?

Etapy gojenia tatuażu – jakich kosmetyków używać

Zrobiłeś właśnie świeży tatuaż i martwisz się, czy na pewno dobrze się goi? Zamiast cieszyć się małym dziełem sztuki na swojej skórze, przejmujesz się dziwną wydzieliną, obrzękami czy irytującym swędzeniem. Musisz jednak wiedzieć, że każdy z nas wydziaranych przechodził przez te same etapy gojenia tatuażu. Kluczem do tego, żeby nie zwariować, jest odpowiednia pielęgnacja!

Żeby właściwie zadbać o swoją dziarę i nie zniweczyć pracy artysty, przyda Ci się wiedza o kolejnych etapach gojenia tatuażu. Inaczej będziesz postępować z otwartą raną (tak, na początku tatuaż trochę przypomina skaleczenie), a inaczej stoczysz batalię z martwym naskórkiem. Dowiedz się, jak przebiega proces gojenia i co robić, żeby go przyspieszyć.

Etapy gojenia tatuażu – ile trwa proces?

Zacznijmy od tego, na jaki czas składają się wszystkie etapy gojenia tatuażu. Niestety, nie udzielę Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od wielkości samej dziary.

Małe wzory zdążą wygoić się nawet w 2 – 3 tygodnie, ale już przy większych tatuażach musisz uzbroić się w cierpliwość. Ilustracje na skórze o większych gabarytach potrzebują ok. 4 – 5 tygodni na dojście do finalnej formy. Etapy gojenia tatuażu obejmują różne zmiany kondycji skóry „naszpikowanej” tuszem. Zobacz, jak z nimi postępować.

 

Tatuaż jako otwarta rana – pierwszy etap gojenia tatuażu

Zabezpieczanie świeżego tatuażu folią ochronną


Tatuażysta wbija w Twoją skórę igłę i wprowadza do organizmu obce ciało w postaci kolorowego pigmentu, przerywając jednocześnie ciągłą tkankę. Jak tylko artysta ukończy dzieło, zaczynasz mieć więc do czynienia praktycznie z otwartą raną na wybranej przez Ciebie części ciała.

Na pierwszym etapie gojenia tatuażu musisz postępować z dziarą podobnie jak w przypadku skaleczenia czy zacięcia. Chroń obszar skóry przed dostawaniem się bakterii i zanieczyszczeń. Na początku możesz liczyć na to, że część pracy wykona za Ciebie tatuażysta. Obmyje i zdezynfekuje tatuaż, a potem owinie skórę folią samoprzylepną.

Po ok. 4 – 5 godzinach reszta pielęgnacji tatuażu będzie należała jednak do Ciebie. Po zdjęciu opatrunku możesz zauważyć lekkie zaczerwienienie i opuchliznę, a miejscami także siniaki. Nie panikuj!

Na tym etapie gojenia tatuażu organizm będzie też próbował wypychać spod skóry osocze, krew i resztki tuszu. Mogą tworzyć się plamy na skórze i utrudniać gojenie, dlatego staraj się regularnie je usuwać. Przemywaj tatuaż jedynie letnią wodą i delikatnym mydłem. Możesz w tym celu sięgnąć np. po hipoalergiczny żel do mycia tatuażu, który dodatkowo przyspieszy proces.

Po umyciu delikatnie osuszaj skórę, a następnie smaruj ten fragment nawilżającym kremem do tatuażu. Na koniec owiń część ciała (świeżą!) folią ochronną. Ten sam cykl pielęgnacyjny powtarzaj 3 – 4 razy dziennie. Jeśli na tym etapie gojenia tatuażu zauważysz powstające na skórze strupki, w żadnym wypadku ich nie zdrapuj, bo razem z nimi odejdą fragmenty tuszu!

Jak długo korzystać z folii do tatuażu? Większość tatuażystów radzi, żeby stosować ją przynajmniej przez 2 – 3 pierwsze dni. Być może zauważysz, że z rany nie sączy się za bardzo, wtedy możesz zakładać ochronę wyłącznie do spania, do pracy albo na wielkie wyjścia.

 

Drugi etap gojenia tatuażu – kolejny tydzień

Kobieta z tatuażem na ręce


Po upływie tygodnia, czyli po pierwszym etapie gojenia tatuażu, powinny zniknąć obrzęki i siniaki. Spodziewaj się, że w zamian Twoja dziara może zacząć dość mocno swędzieć. Dlaczego tak się dzieje? Twój organizm wysyła Ci oczywiste sygnały, że rozpoczyna intensywny proces odbudowy naskórka. Ta runda walki o prawidłowe gojenie tatuażu trwa na ogół ok. 6 – 7 dni.

Jeśli czujesz, że tatuaż intensywnie swędzi, pod żadnym pozorem nie drap! Nie tylko zniszczysz pracę artysty, ale możesz też doprowadzić do znaczącego uszkodzenia naskórka, a nawet do zakażenia. Żeby zapewnić sobie ukojenie, możesz delikatnie pocierać skórę mokrym ręcznikiem lub schłodzić ją kostkami lodu. Przede wszystkim pamiętaj o nawilżaniu.

Kolejne etapy gojenia tatuażu są bardzo ważne nie tylko dla pielęgnacji, ale też ze względu na sam wygląd dziary. Szczególne znaczenie ma drugi tydzień, kiedy to zaczniesz dostrzegać widoczne zmiany. Zaraz po zrobieniu kolory dziary są bardzo intensywne, a wszystkie krawędzie wyraźnie odznaczają się na tle całości. W wyniku regeneracji naskórka, fragment skóry pokrywa się nową warstwą, przez co barwy mogą delikatnie blednąć.

Czasem tatuaż może nie goić się prawidłowo. Jeśli zauważysz, że obrzęk lub stan zapalny utrzymuje się dłużej niż kilka dni w pierwszym tygodniu, a przemywanie go antybakteryjnym żelem nie przynosi skutków, skonsultuj sprawę ze swoim tatuażystą albo – najlepiej – z lekarzem.

Trzeci etap gojenia tatuażu – regeneracja

Pielęgnowanie tatuażu kremem
tattoodo.com


Na następnym etapie gojenia tatuażu kondycja Twojej skóry może przywoływać Ci na myśl skojarzenie z momentem, kiedy za bardzo się opalisz. Naskórek w okolicy dziary nie tylko swędzi, ale też mocno wysycha i zaczyna się łuszczyć. To oznacza, że proces regeneracji trwa w najlepsze! Podobnie jak w przypadku oparzeń słonecznych i tym razem musisz zadbać o porządne nawilżenie skóry.

Smaruj swoje małe (a może wcale nie takie małe?) dzieło sztuki nawet 7 – 8 razy dziennie. Pamiętaj o tym, żeby nakładać kosmetyk na całkowicie osuszoną skórę, aby przypadkiem składniki nie wchodziły w reakcję z wodą. Żeby postawić na porządną pielęgnację, wybieraj kremy o działaniu przyspieszającym kolejne etapy gojenia tatuażu.

Dedykowane kremy do tatuażu zadziałają lepiej niż pierwszy lepszy balsam z drogerii. Większość z nich dzięki specjalnej formule opartej na mieszance maseł i olejów zapewnia zastrzyk potrzebnych witamin i właściwości przeciwzapalnych. Kosmetyki przyspieszają też regenerację naskórka i łagodzą występujące stany zapalne.

I tu ponownie wracamy do wielkości tatuażu. Przy małych dziarach ten etap może trwać ok. tygodnia. W przypadku większych wzorów może wydłużyć się nawet do 2 – 3 tygodni, jednak z każdym dniem objawy będą coraz słabsze.

 

Etapy gojenia tatuażu - podsumowanie

Pogódź się z tym, że istnieje kilka etapów gojenia tatuażu, przez które musisz przejść. Weź też poprawkę na to, że ludzkie organizmy bardzo się od siebie różnią. Jedna osoba może przeżywać wszystkie dolegliwości podwójnie, a ktoś inny nawet nie poczuje swędzenia czy suchości skóry.

W każdym przypadku warto jednak postawić na porządną pielęgnację. Dbając o tatuaż, sprawimy, że nie tylko szybciej się zagoi, ale też zachowa swoje kolory na dłużej.

•W pierwszym tygodniu postaw na regularne opatrunki. Zobaczysz sączące się osocze i tusz – to naturalna kolej rzeczy. Musisz pamiętać, żeby kilka razy dziennie obmywać skórę letnią wodą, delikatnym żelem myjącym i osuszać dziarę ręcznikiem papierowym. Przez kilka dni osłaniaj tatuaż folią, np. w pracy czy podczas snu.

•Na kolejnym etapie gojenia tatuaż może zacząć irytująco swędzieć. To znak, że naskórek się regeneruje. Pod żadnym pozorem nie próbuj drapać. Możesz narazić się na uszkodzenie dziary, a nawet na zakażenie. Schładzaj skórę kostkami lodu i dokładnie nawilżaj.

•Kolejne tygodnie przyniosą czas mocnej regeneracji skóry. Zacznie wysychać i się łuszczyć. W tym punkcie stawiaj przede wszystkim na nawilżenie. Sięgaj po masła i kremy do tatuażu, które przyspieszą gojenie i zadbają o kolor.

Udostępnij
Newsletter BeardMana

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz 10% rabatu na pierwsze zakupy! przy zamówieniu za min. 50 zł

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium