Jeśli chcesz cieszyć się najlepszym wyglądem swojej dziary i zachować jej wyraziste kolory, każdego dnia powinieneś pamiętać o pielęgnacji skóry pokrytej tatuażem. I to bez względu na to, czy masz go na ciele od dłuższego czasu, czy dopiero sprezentowałeś sobie świeży wzór.
Aby zadbać o swoją dziarę w 100%, szczególną uwagę poświęć zachowaniu najwyższego poziomu higieny. Czym myć tatuaż? Poznaj 5 kosmetyków o świetnych składach, które zrealizują to zadanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego regularne mycie tatuażu ma znaczenie;
- czym myć świeży tatuaż;
- czym myć tatuaż w codziennej pielęgnacji;
- jak stosować żel i mydło do tatuażu.
Czym myć świeży tatuaż?
Najlepszym momentem na to, aby zadbać o doskonałą formę Twojego tatuażu, są pierwsze tygodnie po wyjściu od tatuatora. Ten okres może zaważyć na tym, jak dziara – jej kolory, kontury i kształt – będzie prezentować się w przyszłości.
W pierwszej fazie gojenia tatuażu organizm będzie traktował Twój tatuaż jak intruza, usilnie próbując pozbyć się tuszu. W efekcie zauważysz na skórze drobinki barwnika, resztki krwi i osocza. Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu skóry, aby przyspieszyć jej regenerację i pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.
W tym celu 3 – 4 razy dziennie przemywaj dziarę czystą wodą z dodatkiem dobrego mydła lub żelu o właściwościach odżywczych. Czym myć świeży tatuaż? Sięgaj po specjalne kosmetyki, które bardzo dobrze umyją Twoją skórę, a przy okazji przyspieszą gojenie i ochronią naskórek przed podrażnieniami i infekcjami.
Do dokładnego i regularnego mycia tatuażu polecam Ci hipoalergiczny żel Easy Tattoo Soft Cleansing Gel, który ma gęstą konsystencję i jest bardzo wydajny. Łagodny kosmetyk ma działanie nawilżające i bakteriobójcze, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku świeżych tatuaży.
A czym myć tatuaż, jeśli wolisz kosmetyki o nieco lżejszej formule? Wybierz hipoalergiczne mydło Loveink Tattoo Soap z dodatkiem mydła potasowego. Mydło z wygodną pompką świetnie oczyszcza tatuaż, a przy tym chroni go przed powstawaniem infekcji i podrażnień.
Czym myć tatuaż na co dzień?
Kiedy Twój tatuaż osiągnie już finalną formę, pewnie przemknie Ci przez głowę myśl, żeby dać sobie spokój z jego pielęgnacją. Możesz zmniejszyć intensywność mycia i zamiast 3 – 4 razy dziennie, obmywaj go rano i wieczorem przy okazji prysznica. Ale nie rezygnuj z tego zwyczaju całkowicie.
Dlaczego? Nawet porządnie wygojony tatuaż potrzebuje codziennej dawki odżywczych składników, które pomogą zadbać o jego wygląd. Pod wpływem zwykłego żelu pod prysznic, skóra może się wysuszać i płowieć, a to może zagrozić stopniową utratą koloru Twojej dziary. A tego byś raczej nie chciał, prawda?
Czym myć tatuaż? Specjalne żele i mydła do mycia tatuażu doskonale spisują się na każdym etapie dbania o dziary. Pełne witamin i innych drogocennych składników, bardzo dobrze oczyszczają skórę ze wszystkich zanieczyszczeń, a jednocześnie nawilżają ją i chronią przed powstawaniem podrażnień czy infekcji.
Każde z tych zadań świetnie realizuje żel do mycia tatuażu Ink-Lab, który mogę Ci polecić bez mrugnięcia okiem. Gentle Cleansing Gel powstał w oparciu o nowoczesne rozwiązania dermatologiczne. Żel nie tylko nawilża skórę, ale też działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie.
Inną propozycją wartą uwagi jest bezzapachowy żel do mycia tatuażu od szwedzkiej marki Mr Bear Family. W 100% naturalny kosmetyk nawilża i oczyszcza skórę, jednocześnie zabezpieczając ją przed podrażnieniami.
Ostatnią opcją jest bardziej złożony produkt, który umożliwi Ci kompleksową pielęgnację dziary. Wybierz żel Easy Tattoo w zestawie z kremem. Dzięki temu od razu po umyciu tatuażu, będziesz mógł nasmarować go kosmetykiem, intensywnie nawilżającym skórę.
Jeśli któryś ze wspomnianych żeli lub mydeł do tatuażu szczególnie Cię przekonuje, możesz stosować go bez względu na etap rozwoju Twojego tatuażu. Czym myć tatuaż? Każdy z kosmetyków bardzo dobrze sprawdzi się zarówno podczas gojenia, jak i w codziennej pielęgnacji.
Jak stosować mydła i żele do tatuażu?
Poznałeś już odpowiedź, czym myć tatuaż zarówno na etapie regeneracji Twojej skóry, jak i po całkowitym wygojeniu tatuażu. Teraz pora na to, abyś dowiedział się, jak krok po kroku używać tego rodzaju kosmetyków.
Czym myć tatuaż i jak stosować oczyszczający kosmetyk?
- Delikatnie zwilż wodą cały obszar skóry pokrytej tatuażem;
- Wyciśnij na dłoń kilka kropel żelu lub mydła i rozprowadź na powierzchni dziary;
- Łagodnie wetrzyj kosmetyk w całość tatuażu i pocieraj aż do wytworzenia piany;
- W ostatnim kroku opłucz tatuaż letnią wodą, aż do całkowitego spłukania piany;
- Jeśli myjesz tatuaż na etapie jego gojenia, ostrożnie osusz skórę ręcznikiem papierowym. A jeśli pielęgnujesz swoją starą dziarę, możesz śmiało wytrzeć całość zwykłym ręcznikiem.
Dlaczego do osuszenia świeżego tatuażu najlepiej nada się ręcznik papierowy? W przeciwieństwie do zwykłego z materiału, ten jednorazowy jest o wiele bardziej higieniczny. Nie skrywa w sobie bakterii ani zanieczyszczeń, które mogą rozwijać się w wilgotnych, wielokrotnie używanych ręcznikach.
W każdym przypadku – czy to wycierasz świeży, czy stary tatuaż – staraj się nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Delikatnie przykładaj ręcznik do skóry, nie pocierając jej szorstkim materiałem. Intensywne drapanie tatuażu może uszkodzić kontury i kolor Twojej dziary!
Czym myć tatuaż – podsumowanie
Jak widzisz, tatuaż warto myć zarówno na etapie jego regeneracji, jak i na co dzień, przy całkowicie wygojonych dziarach.
Mycie świeżego tatuażu 3 – 4 razy dziennie ma szczególne znaczenie ze względu na przyszły wygląd Twojej dziary. Oczyszczanie skóry z użyciem specjalnych kosmetyków pozytywnie wpłynie na kolory, kontury i kształt Twojego tatuażu.
Tak samo ważne jest jednak oczyszczanie tatuażu, który już od dłuższego czasu nosisz już na swojej skórze. W tym wypadku wystarczy, że zastosujesz na nim kosmetyk myjący podczas prysznica – rano i wieczorem. Dzięki temu ochronisz skórę przed wysuszeniem i zapewnisz jej najlepsze działanie.
Systematyczne mycie tatuażu warto dodatkowo uzupełnić o smarowanie dziary kremem bogatym w witaminy i składniki odżywcze, najlepiej po każdym umyciu. Jakie kosmetyki stosować? Przeczytaj mój poradnik - Czym smarować tatuaż? 3 rodzaje kosmetyków