Planujesz zrobić swoją pierwszą dziarę… Umówiłeś już termin u sprawdzonego tatuatora, a nawet wybrałeś wzór, który doda Ci charakteru. Nagle jednak dopadły Cię wątpliwości, jak przeżyjesz wizytę w studio? I czy tatuaż boli?
Musisz wiedzieć jedno – każdy z nas wydziaranych przechodził przez to samo. I jakoś żyjemy! Wszystko jest w granicach wytrzymałości, także i Ty dasz radę. Dowiedz się jednak, na co powinieneś się przygotować i co możesz zrobić, żeby sobie pomóc.
Przygotuj się na nową dziarę
Jeszcze zanim wybierzesz się do tatuatora, zaopatrz się w 3 produkty, które pozwolą Ci porządnie zadbać o świeżą dziarę.
Przydadzą Ci się:
- Folia, czyli paro-przepuszczalny opatrunek na tatuaż, który stworzy Twojej dziarze najlepsze warunki do gojenia, zabezpieczając Twoją skórę przed bakteriami i zanieczyszczeniami.
- Żel lub mydło do mycia tatuażu ze składnikami odżywczymi. Specjalny kosmetyk wyróżnia się łagodnym składem i sprzyja gojeniu się dziary.
- Krem do smarowania tatuażu z witaminami, który nawilży i ukoi skórę, przyspieszy jej regenerację i pomoże zachować wyraziste kolory Twojej dziary.
W dalszej części artykułu dowiesz się, jak używać konkretnych produktów, by Twój tatuaż szybko doszedł do wymarzonej kondycji.
Czy robienie tatuażu boli?
Zanim jednak przejdę do pielęgnacji Twojego gotowego tatuażu, zastanówmy się nad tym, czy robienie tatuażu boli.
Tatuowanie polega na wielokrotnym przekłuwaniu górnej warstwy skóry przy użyciu ostrej igły z pigmentem. Dziaranie za pomocą rotacyjnej maszynki przypomina działanie maszyny do szycia. Igła porusza się w górę i w dół w szybkim tempie, wielokrotnie przebijając naskórek.
Czy robienie tatuażu boli? Z założenia więc proces ten zawsze będzie generował jakiś rodzaj bólu, bo dochodzi do przerwania tkanki skórnej. Dziarani mogą odczuwać różne poziomy, a nawet rodzaje bólu – od kłucia, drapania, aż po nieprzyjemne uczucie palenia w skórze.
Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak:
- umiejscowienie tatuażu na części ciała
- wielkość i wzór tatuażu
- technika wykonywania tatuażu
- zdrowie fizyczne dziaranego;
- indywidualne predyspozycje tatuowanej osoby.
Jak widzisz, możesz mieć realny wpływ na poziom odczuwanego bólu w trakcie tatuowania. Wiele zależy m.in. od tego, jaki wzór i wielkość tatuażu wybierzesz, a przy tym – na jakiej części ciała będziesz chciał nosić swoją dziarę.
Czy tatuaż boli? To zależy od części ciała
Czytaj również:
- Gojenie tatuażu – czego używać, by przyspieszyć proces?
- Jak dbać o tatuaż, żeby nie stracił koloru?
- 6 podstawowych rodzajów pomad do włosów – PORADNIK
Jak na razie nie ma naukowych dowodów na to, które obszary ciała generują najwyższy lub najniższy poziom bólu. Zrobiłem jednak research, bazujący na doświadczeniu wydziaranych osób.
Zasada jest prosta:
- Najmniej bolesne są te części ciała, które pokryte są najgrubszą warstwą tłuszczu, najmniejszą ilością zakończeń nerwowych i najcieńszą warstwą skóry.
- Najwięcej bólu – jak możesz się już domyślić – sprawiają części ciała o najmniejszej ilości tłuszczu, z najmniejszą liczbą zakończeń nerwowych i najgrubszą warstwą skóry.
Do najbardziej bolesnych miejsc na ciele należą: pachy, klatka piersiowa, kostki i golenie, piersi, pachwiny, łokcie, rzepki, biodra, obszar pod kolanami, szyja i kręgosłup, twarz, uszy, usta, dłonie, stopy, wewnętrzne bicepsy.
Z kolei najmniej bolesne miejsca to: uda zewnętrzne, przedramiona, ramiona zewnętrzne, łydki, zewnętrzne bicepsy, górne i dolne plecy.
Jeśli zależy Ci na tym, żeby na maksa ograniczyć ból przy robieniu tatuażu, zdecyduj się na wydziaranie jednej z najmniej bolesnych części ciała. Przy okazji możesz też wybrać dziarę o niewielkich rozmiarach i o wzorze, niewymagającym wypełniania całości kolorem.
Na tym jednak nie kończą się Twoje możliwości. Ból przy tatuowaniu możesz zmniejszyć również na kilka innych sposobów. Wystarczy, że podejdziesz do tego świadomie.
Jak się przygotować do tatuowania?
Poznaj kilka moich porad, które pozwolą Ci ograniczyć ból w trakcie robienia tatuażu.
- Wybierz doświadczonego tatuatora, który zna się na swojej robocie i korzysta wyłącznie ze sprawdzonego, wysterylizowanego sprzętu.
- Zadbaj o to, aby dzień przed sesją porządnie się wyspać. Odpowiednia ilość snu (przynajmniej 6 – 7 godzin, dostosowane do potrzeb Twojego organizmu) pomoże Ci łatwiej znieść ból powodowany tatuowaniem.
- Przez kilkanaście godzin przed wizytą u tatuatora nie pij alkoholu. Procenty mogą rozrzedzić krew, a tym samym spowodować krwawienie i powstawanie siniaków, co w efekcie może nawet zrujnować Twój gotowy tatuaż.
- W trakcie kilkugodzinnej sesji tatuażu, artysta powinien zadbać o przerwy, podczas których Twoje ciało będzie mogło odpocząć. Jeśli poczujesz potrzebę odpoczynku w dowolnej chwili, koniecznie zgłoś ją tatuatorowi.
- Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dzięki temu Twoja skóra będzie elastyczna i napięta podczas tatuowania, a to na pewno pomoże zredukować ból.
Czy tatuaż boli po zrobieniu?
W pierwszych dniach po wyjściu od tatuatora zauważysz, że Twoja dziara mocno przypomina otwartą ranę. Nic w tym dziwnego, w końcu to efekt wbijania igły pod skórę i ciągłego przerywania jej tkanki. W rezultacie na Twojej skórze pojawią się resztki krwi, widoczne zaczerwienienie i opuchlizna.
Czy tatuaż boli w trakcie gojenia? Powiedziałbym raczej, że pobolewa, a na dalszym etapie gojenia bardziej swędzi i irytuje. Możesz odczuwać lekki dyskomfort przy dotyku (np. w trakcie mycia albo smarowania kremem) lub przy kontakcie z ubraniem. Ale są proste sposoby na to, żeby to ograniczyć.
Na początku jeszcze w studio tatuator pomoże Ci ulżyć w tym całym szaleństwie. Obmyje skórę, zdezynfekuje ranki, posmaruje dziarę kremem i owinie całość folią, która zabezpieczy Twój tatuaż. Reszta będzie należała już do Ciebie.
Jak obchodzić się ze świeżą dziarą?
W trakcie regeneracji Twojej skóry z tatuażem, musisz postawić na regularną pielęgnację. W pierwszej kolejności zabezpiecz dziarę folią ochronną z opatrunkiem.
W tym miejscu mogę polecić Ci hipoalergiczną folię Easy Tattoo Protect, która działa na zasadzie drugiej skóry. Jest wodoodporna i przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra nie poci się i może swobodnie oddychać, co jest ważne w trakcie gojenia.
Folię przyklejasz na czysty i osuszony tatuaż w taki sposób, aby opatrunek pokrywał całość Twojej dziary. Pozostawiasz ochronę na 3 dni, żeby tatuaż był bezpieczny w pierwszej fazie gojenia.
Ogromne znaczenie ma także regularne (przynajmniej 3 – 4 razy dziennie) przemywanie dziary specjalnym mydłem lub żelem do mycia tatuażu. Kosmetyki nie tylko porządnie oczyszczają tatuaż, ale także chronią go przed kontaktem z zanieczyszczeniami i bakteriami.
Każde z tych zadań doskonale zrealizuje oczyszczający żel Easy Tattoo, który działa bakteriobójczo i nawilżająco. Pomoże Ci obmyć tatuaż z resztek krwi i tuszu, a potem świetnie sprawdzi się w trakcie codziennej pielęgnacji.
Na koniec zostawiłem najważniejszy element całej układanki, czyli systematyczne nawilżanie i odżywianie tatuażu (najlepiej zaraz po umyciu i osuszeniu tatuażu). Uda Ci się to osiągnąć, sięgając po jeden z łagodzących kremów. Tego rodzaju kosmetyk zregeneruje naskórek i załagodzi ew. stany zapalne.
Do regularnego stosowania możesz śmiało wybrać krem do smarowania nowego tatuażu Neba, który przyspieszy regenerację Twojej dziary. W 100% naturalny kosmetyk sprawi, że Twój tatuaż zachowa wyraziste kolory na długo, a jednocześnie będzie świetnie odżywiony.
Dbanie o dziarę z użyciem tych 3 produktów pozwoli Ci ograniczyć wszelkie niedogodności powodowane gojeniem, a także sprawi, że Twój tatuaż szybko osiągnie finalną formę.
Czy tatuaż boli? Podsumowanie
Kwestia tego, czy tatuaż boli, zależy od wielu czynników. Odpowiada za to m.in. wzór i wielkość tatuażu, wybrana część ciała, Twoje zdrowie fizyczne oraz indywidualne predyspozycje. Dzięki temu możesz mieć realny wpływ na poziom bólu w trakcie tatuowania.
Wystarczy, że wcielisz w życie kilka prostych praktyk jeszcze przed wizytą w studio tatuażu, a okaże się, że cały proces przebiegnie lepiej niż myślisz.